Produkowali papierosy i sprzedawali je na targowiskach. Zatrzymano 11 osób, straty na 4,5 mln zł

Zatrzymani członkowie grupy przestępczej zajmującej się produkcją i handlem papierosów
Zatrzymani członkowie grupy przestępczej zajmującej się produkcją i handlem papierosów | fot. KMP Lublin

Policjanci rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wprowadzeniem do obrotu papierosów bez polskich znaków akcyzy. W sprawie zatrzymano 14 osób. Mundurowi oszacowali, że narazili oni skarb państwa na straty sięgające prawie 4,5 mln zł.

Handlowali papierosami na targowiskach

Zorganizowaną grupę przestępczą rozpracowali operacyjni z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. Na trop przestępców funkcjonariusze wpadli podczas czynności na jednym z lubelskich targowisk. Na tej podstawie w 2020 roku zostało wszczęte śledztwo przez Prokuraturę Rejonową Lublin-Północ.

W takcie prowadzonych czynności śledczy ustalili, że członkowie grupy w okresie od października 2019 roku do listopada 2020 roku uczestniczyli w obrocie ponad 200 tysiącami paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Kontrabanda trafiała głównie na lubelskie targowiska oraz na mniejsze bazary w województwie mazowieckim i łódzkim.

Poranna pobudka przez kontrterrorystów

Do zatrzymania przestępców doszło we wtorek, 18 stycznia. Wcześnie rano funkcjonariusze z KMP i KWP w Lublinie, wspierani przez kontrterrorystów z Lublina, Radomia, Łodzi i Warszawy weszli jednocześnie do kilkunastu domów i mieszkań na terenie trzech województw. W trakcie czynności zatrzymanych zostało 14 osób w wieku od 31 do 55 lat.

Podczas czynności policjanci zlikwidowali dwie nielegalne wytwórnie papierosów oraz alkoholu. Dodatkowo w trakcie przeszukań zabezpieczono ponad 2000 litrów alkoholu bez akcyzy, przeszło 13 tysięcy sztuk papierosów, kilkadziesiąt kilogramów krajanki, linie produkcyjne oraz kartony i opakowania na gotowe produkty.

Na poczet przyszłych kar funkcjonariusze zajęli samochody i pieniądze o łącznej wartości blisko 300 tysięcy złotych. Zatrzymani trafili do Prokuratury Rejonowej Lublin-Północ, gdzie usłyszeli zarzuty. Wobec 3 osób na wniosek prokuratury, sąd zastosował najsurowsze środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Kolejnych 11 osób oddanych zostało pod dozór Policji.

Za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą 44-latkowi z Lublina grozi do 10 lat więzienia. Pozostali zatrzymani muszą się liczyć z wyrokami do 5 lat więzienia. Śledczy informują, że sprawa ma charakter rozwojowy.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.