Pożegnanie z dyskrecją. Bob Mellors w Polsce (1991-1996) – wspólnotowe czytanie z Szymonem Adamczakiem w Bibliotece Azyl

fot. Paweł Żukowski
Fot. Paweł Żukowski

Bob Mellors to postać wciąż mało znana w Polsce. Warto jednak uważnie prześledzić jego historię, nie tylko dlatego że jest symbolem brytyjskiego ruchu LGBTQ+, lecz także dlatego, że z jego archiwum sporo można dowiedzieć się o Polsce z okresu transformacji i jej queerowej historii. Spotkanie wokół tematu poprowadzi Szymon Adamczak.

Bob Mellors

W 1991 roku Bob Mellors, uczący się esperanto i zakochany w Polakach założyciel GLF (Gay Liberation Front), przeprowadził się do Warszawy. Zmęczony neoliberalnym thatcheryzmem i postępującą komercjalizacją (queerowej) codzienności znalazł w potransformacyjnej Polsce swoją przystań.

W głodnym kontaktu ze światem kraju zatrudnił się jako nauczyciel angielskiego, uczył wymowy m.in. aktorów grających w musicalu „Metro” i pracowników firmy Orbis. Był zafascynowany Europą Wschodnią, dokumentował niewidoczne dla opinii publicznej sceny z życia polskich homoseksualistów, których był uważnym świadkiem.

Jego notatki, w tym te dotyczące sytuacji osób transpłciowych w Polsce oraz jego własnych przygód i tożsamościowych pytań, są wyjątkowo cennym źródłem wiedzy o codzienności i problemach osób nieheteronormatywnych tego okresu.

Czytaj również:

W 1996 roku Bob Mellors został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu, a kulisy brutalnego zabójstwa nadal czekają na wyjaśnienie. Pamięć o Bobie Mellorsie została zachowana dzięki wysiłkom jego przyjaciela Andrew Lumsdena, wieloletniego członka Gay Liberation Front UK oraz założyciela pierwszej gejowskiej gazety w Wielkiej Brytanii.

Na podstawie przekazanego mi osobistego archiwum zapisków i fotografii należących do przyjaciela aktywisty i pisarza, w marcu 2021 roku zainicjowałem artystyczne śledztwo w sprawie warszawskiego epizodu Boba Mellorsa.

Niedawno zrealizowałem w oparciu o jedną z anegdot Boba krótki film „Opowieść żołnierza”, który jest obecnie prezentowany na wystawie „Queerstories_UA_PL”. W ramach sesji wspólnotowego czytania chciałbym się podzielić z Wami tekstami i notatkami Boba oraz odkryciami i pytaniami, które towarzyszą mojemu śledztwu. Obecnie prowadzę projekt stypendialny przy wsparciu Miasta Warszawa, w ramach którego otwieramy archiwum Boba Mellorsa dla różnych queerowych społeczności.

Wydarzenie proponowane jest szczególnie osobom ze społeczności wokół Biblioteki Azyl oraz osób zainteresowanych queerową historią i kolektywnymi praktykami czytelniczymi.

Szymon Adamczak (ur. 1991, on/jego) – reżyser, dramaturg i twórca w polu przecinających się sztuk społecznych i performatywnych. Absolwent DAS Theatre w Amsterdamie i uczestnik programu THIRD dla artystów-badaczy. W swojej praktyce artystycznej czerpie z dziedzictwa aktywizmu, sztuki i literatury, które powstały w odpowiedzi na trwanie HIV/AIDS. Szymon interesuje się myślą i pedagogiką queerową, transformacyjnym potencjałem spotkań oraz złożoną liryką codzienności. Pracował jako dramaturg/kierownik literacki Teatru Studio w Warszawie oraz w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.

Wybierasz się na to wydarzenie? Daj znać w komentarzu

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.