Potwierdziły się przypuszczenia. Sokół Czart został otruty. Poznaliśmy wyniki badań toksykologicznych

Sokół Czart padł po zjedzeniu zatrutego gołębia
Sokół Czart padł po zjedzeniu zatrutego gołębia | fot. Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne

Są wyniki badań toksykologicznych Czarta. Wynika z nich, że sokół z Lublina został otruty zakazanym w Unii Europejskiej pestycydem.

Karbofuran zabił sokoła

Karbofuran, to zakazany w Unii Europejskiej pestycyd, który – jak ustalono podczas badań toksykologicznych – przyczynił się do śmierci sokoła Czarta z Lublina. Przypuszczenia o zatruciu sokoła potwierdziły się.

„Na podstawie przeprowadzonego badania anatomo-patologicznego i badania toksykologicznego stwierdzono, że przyczyną zejścia śmiertelnego sokoła wędrownego (Falco peregrinus) była ostra niewydolność sercowo – oddechowa spowodowana upośledzeniem funkcjonowania układu nerwowego na tle zatrucia karbofuranem” – czytamy w opisie badań toksykologicznych udostępnionym na grupie Sokole Oko na Facebooku.

Zobacz także: Blisko 1300 wpłat na nagrodę dla osoby, która pomoże ująć sprawcę otrucia sokoła z Lublina. Cel zbiórki został szybko przekroczony

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.