Szef MON podpisał umowę na kupno amerykańskich zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot dla Polski. Zapłacimy za nie 4 miliardy 750 milionów dolarów.
W środę minister Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu systemu „WISŁA – 1 Faza”. W uroczystości uczestniczyli też m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, szef BBN Paweł Soloch, ministrowie oraz dowódcy wojskowi.
– Dzięki temu, że dziś podpisujemy umowę, która spowoduje dostarczenie do Polski nowoczesnego systemu, który sprawdził się w wielu państwach, dołączamy do elitarnego grona państw posiadających skuteczną broń, która zapewnia bezpieczeństwo – mówił Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej.
Jest to największy kontrakt zbrojeniowy w historii Polski. Za system Patriot razem z systemem zarządzania polem walki zapłacimy 4 miliardy 750 milionów dolarów. – To dobra cena – dodał Błaszczak.
W ramach tej wartości zawarte zostanie łącznie 10 umów: 5 umów z rządem USA (umowa główna dostawy, dwie umowy szkoleniowe, umowa na sprzęt kryptograficzny oraz umowa na elementy systemu LINK-16) oraz 5 umów krajowych (umowa na pojazdy JELCZ, umowa na Mobilne Węzły Łączności, umowa na pojazdy do transportu rakiet, umowa na kabiny F-OPS, umowa na kabiny C-OPS, E-OPS).
– Ten system został kupiony dla Wojska Polskiego ze względu również na to, że w Polsce stacjonują wojska Paktu Północnoatlantyckiego, również wojska Stanów Zjednoczonych, a więc ten system zapewni bezpieczeństwo i zapewni integrację Wojska Polskiego z armią Stanów Zjednoczonych – podkreślił Błaszczak.
Podstawowym zadaniem systemu WISŁA będzie zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), rakiet samosterujących oraz pilotowanych środków napadu powietrznego w całym zakresie prędkości i wysokości lotu, wykorzystywanych przez lotnictwo taktyczne, jak również zwalczanie bezpilotowych statków powietrznych.
Dostawa obu baterii systemu IBCS/PATRIOT planowana jest do końca 2022 roku, a osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej (Initial Operational Capability – IOC) planowane jest na przełomie 2023 i 2024 r.
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię