Podjęli wyzwanie i włożyli mundury

2LBOT
Fot. 2LBOT

1 września br. 78 ochotników z województwa lubelskiego dołączyło do 2 Lubelskiej Brygady OT im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Nowi kandydaci do służby rozpoczęli szkolenie podstawowe w ramach projektu „Wakacje z WOT”. To już trzecia w te wakacje „szesnastka” z terytorialsami.

Największą grupę stanowią studenci

W piątek, 2 września o godzinie 7.00, w koszarach na Majdanku w Lublinie stawiła się kolejna grupa kandydatów do terytorialnej służby wojskowej. Wśród ochotników, którzy wybrali ten termin szkolenia podstawowego, są osoby w różnym wieku i różnych zawodów. Największą jednak grupę stanowią studenci, którzy we wrześniu mają jeszcze wakacje.

2LBOT
Fot. 2LBOT

– Jestem tutaj z bratem, który studiuje bezpieczeństwo narodowe, a ja w tym roku rozpoczynam studia na kierunku biotechnologia. Chcieliśmy się sprawdzić na takim szkoleniu. Zachęcili nas koledzy, którzy już są w WOT – mówi Agata z Lublina, która dostała przydział na stanowisko ratownika w 21 lubelskim batalionie lekkiej piechoty. – Termin szkolenia jest idealny dla studentów. Wakacje są długie, można najpierw popracować, a we wrześniu przyjść na szkolenie – dodaje Kacper, student bezpieczeństwa wewnętrznego na Akademii Sztuki Wojennej, który po szkoleniu trafi do 23 bialskiego batalionu lekkiej piechoty.

2LBOT
Fot. 2LBOT

Uroczysta przysięga wojskowa w Łęcznej

Pierwszy dzień szkolenia to sprawy ewidencyjne oraz wizyta w magazynie mundurowym, skąd ochotnicy pobierają umundurowanie i wyposażenie żołnierza. W sobotę rozpoczną szkolenie wojskowe w Dęblinie – przejdą ćwiczenia strzeleckie, taktyczne, z łączności, topografii oraz pierwszej pomocy przedmedycznej.

2LBOT
Fot. 2LBOT

Na zakończenie „szesnastki” odbędzie się „pętla taktyczna”, czyli egzamin, który polega na ocenie sprawności bojowej oraz odporności psychofizycznej na stres. Wszyscy ochotnicy, którzy przejdą pomyślnie ten sprawdzian, złożą uroczystą przysięgę wojskową, która odbędzie się 16 września br. w Łęcznej.

2LBOT
Fot. 2LBOT

W ramach tegorocznych „Wakacji z WOT” 2 Lubelska Brygada OT przeprowadziła w sumie trzy szkolenia podstawowe i dwa szkolenia wyrównawcze. Szóste i ostatnie rozpocznie się 15 września br. i będzie przeznaczone dla żołnierzy rezerwy.

2LBOT
Fot. 2LBOT

Czytaj również:

2LBOT
Fot. 2LBOT

Osoby zainteresowane mogą składać wnioski o powołanie w Wojskowych Centrach Rekrutacji lub skontaktować się z rekrutem 2 LBOT – https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl. W tym roku planowane są jeszcze dwa terminy szkoleń podstawowych dla osób, które nigdy nie były w wojsku: 17.11.2023 oraz 16-17.12.2023 (kontynuacja szkolenia podczas ferii zimowych w 2024).

2LBOT
Fot. 2LBOT

Więcej informacji na temat rekrutacji do WOT można uzyskać na stronie internetowej https://terytorialsi.wp.mil.pl/ oraz na bezpłatnej infolinii 800-696-077.

Czy Twoim zdaniem warto wziąć udział w takim podstawowym szkoleniu?
Dodaj swój komentarz anonimowo

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. No warto wziąśc udział w takim szkoleniu , można wiele się nauczyć , ja byłem i było bardzo fajnie . Zachęcam wszystkich 🫡