Nawet 800 zł za dzień pracy. Masz czas na zgłoszenie do 15 września

Wybory do Sejmu i Senatu 2023 - jak zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej?
Wybory do Sejmu i Senatu 2023 - jak zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej? | fot. Adobe Stock

Za dzień pracy można dostać od 600 do 800 zł. Trzeba pilnować porządku, pouczać ludzi, udzielać im wskazówek, a także liczyć głosy. Tak bowiem wygląda praca członka obwodowej komisji wyborczej. Chętni mają czas do 15 września, by zgłosić się do urzędu gminy lub komitetu wyborczego.

Praca w komisji wyborczej. Wybory do Sejmu i Senatu 2023

Do piątku 15 września można zgłaszać się do pracy w obwodowej komisji wyborczej do wyborów do Sejmu i Senatu 2023. Aby zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej, trzeba spełniać określone kryteria.

Należy być obywatelem polskim, mieć ukończone 18 lat i mieć prawa wyborcze. Kolejnym wymogiem jest, aby kandydaci do składu obwodowej komisji wyborczej stale zamieszkiwali na obszarze województwa, w którym zgłaszają się do komisji i byli ujęci w Centralnym Rejestrze Wyborców.

Kryteriów jest więcej jak np. fakt bycia niekaranym. Osoba, która ubiega się o pracę w komisji wyborczej, nie może być:

 • kandydatem w wyborach,
 • komisarzem wyborczym,
 • pełnomocnikiem wyborczym komitetu wyborczego,
 • pełnomocnikiem finansowym komitetu wyborczego,
 • urzędnikiem wyborczym,
 • mężem zaufania,
 • obserwatorem społecznym,
 • osoba będąca w stosunku do kandydata w wyborach: małżonkiem, rodzeństwem, osobą pozostającą w stosunku przysposobienia.

Co, jeśli ktoś jest spokrewniony z kandydatem w wyborach? Może wciąż zgłosić się na członka komisji wyborczej, ale do innego okręgu wyborczego.

Komisja wyborcza – zadania i obowiązki

Członkowie okręgowych komisji wyborczych nie pracują wyłącznie w dzień wyborów. Ich praca zaczyna się znacznie wcześniej, praktycznie zaraz po powołaniu. Wśród głównych obowiązków znajdują się: udział w posiedzeniach komisji, szkoleniach organizowanych przez urzędników wyborczych, przeliczaniu kart do głosowania, odbiorze lokalu wyborczego, a w dniu wyborów – przeprowadzenie głosowania oraz ustalenie wyników wyborów do Sejmu i Senatu, oraz referendum w obwodzie.

Praca w obwodowej komisji wyborczej, ile płacą?

Za udział w pracach i szkoleniach obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu i do Senatu przysługuje dieta. Jej stawki wyglądają następująco:

 • przewodniczący komisji – 800 zł,
 • zastępcy przewodniczącego – 700 zł,
 • członkowie komisji – 600 zł.

Co zrobić, aby zostać kandydatem na członka obwodowej komisji wyborczej?

Jeśli chcesz zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej, skontaktuj się z komitetem wyborczym. Możesz też samodzielnie zgłosić swoją kandydaturę urzędnikowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy lub komisarzowi wyborczemu, wtedy w przypadku konieczności uzupełnienia składu komisji przez komisarza wyborczego twoja kandydatura może zostać wykorzystana.

Zgłoszenia kandydatów na członków komisji dokonywane przez pełnomocników komitetów wyborczych przyjmują urzędnicy wyborczy właściwi dla gminy, w której siedzibę ma dana komisja, za pośrednictwem urzędu gminy.

Powiązane: Praca w obwodowych komisjach wyborczych w Lublinie

Nie przegap terminu

Zgodnie z kalendarzem wyborczym termin na zgłaszanie przez pełnomocników komitetów wyborczych kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych upływa 15 września 2023 r. Obwodowe komisje wyborcze powołane zostaną do 25 września 2023 r.

Wybory do Sejmu i Senatu zaplanowano na niedzielę 15 października 2023 r.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.