Dotychczas podatnicy korzystali z indywidualnego rachunku podatkowego, tzw. mikrorachunku podatkowego wpłacając PIT, CIT i VAT. W roku 2024 się to zmieni. Poszerzony zostanie katalog wpłat realizowanych przy użyciu mikrorachunku podatkowego.
Więcej możliwości dla korzystających z mikrorachunku
Od 1 stycznia 2024 r. podatnicy zobowiązani są dokonywać wpłat podatku od gier (POG), dopłat do gier (GHD) oraz podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych (VAT-14) na swoim dedykowanym mikrorachunku podatkowym. Do tej pory te opłaty były regulowane na wyznaczonych rachunkach Urzędu Skarbowego w Nowym Targu.
Ministerstwo Finansów planuje, aby kolejne należności, takie jak cło czy akcyza, również trafiały na mikrorachunki podatkowe.

Mikrorachunek w przyszłości ujednolici płatności na rzecz pańśtwa
Nowe ustalenia stanowią początkowy krok w procesie implementacji scentralizowanej obsługi opłat za pośrednictwem mikrorachunku podatkowego. Ostatecznie podatnicy będą rozliczać na swoim mikrorachunku PIT, CIT, VAT, podatek od wydobycia pewnych surowców, podatek od gier, akcyzę, cło, opłatę za emisję, opłatę paliwową, dopłaty w grach liczbowych, w loteriach pieniężnych oraz w grze telebingo, a także podatek od towarów i usług przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu paliw silnikowych.

Co to jest mikrorachunek podatkowy
Od 1 stycznia 2020 r. wprowadzono osobisty rachunek podatkowy, wykorzystywany wyłącznie do opłacania PIT, CIT i VAT. To dedykowany rachunek płatniczy, umożliwiający podatnikom i płatnikom dokonywanie tych opłat do urzędu skarbowego na rzecz państwa. Jak zapowiedziało Ministerstwo Finansów, ten sposób regulowania zobowiązań podatkowych podatnika, będzie rozwijany o nowe funkcje i możliwości płatności za zróżnicowane transakcje.
Najnowsze posty
Dodaj opinię