Mieszkańcy Lublina, a w szczególności dzielnic sąsiadujących z poligonem na Majdanku, nie powinni wpadać w panikę, słysząc jutro serię wystrzałów czy widząc kłęby gęstego dymu. Dowództwo 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej wydało oficjalny, pilny komunikat ostrzegawczy. Żołnierze ruszają w teren, by realizować zaplanowane wcześniej działania szkoleniowe.
Huk i dym na Pasie Ćwiczeń Taktycznych
Wielkie manewry zaplanowano na najbliższy wtorek, 23 czerwca 2026 roku. Żołnierze popularnej „Dziewiętnastej” będą doskonalić swoje rzemiosło bojowe na terenie poligonu na Majdanku. Scenariusz ćwiczeń zakłada bardzo realistyczne odwzorowanie warunków panujących na prawdziwym froncie, stąd konieczność użycia specjalistycznego ekwipunku.
Wojsko użyje środków pozoracji pola walki
Dowództwo brygady otwarcie uprzedza, że w trakcie wtorkowych zajęć taktycznych wykorzystywane będą różnorodne środki pozoracji pola walki. Zgodnie z oficjalną specyfikacją, żołnierze będą używać:
- dużej ilości ślepej amunicji (co wywoła głośny huk i serię wystrzałów),
- wojskowych granatów dymnych (co przełoży się na lokalne, gęste zadymienie),
- innych środków hukowo-błyskowych.
W związku z tym w rejonie całego obiektu wojskowego oraz na terenach do niego przylegających będzie występował bardzo duży hałas oraz nienaturalna aktywność militarna.
Zobacz również
Apel o zachowanie spokoju
Wojskowi apelują do mieszkańców Lublina oraz osób odwiedzających w tym czasie tamtejsze rejony o zachowanie pełnego spokoju i wyrozumiałość. Wszystkie działania realizowane są w ramach standardowego programu szkolenia i nie stanowią żadnego realnego zagrożenia dla cywilów.
Warto jednak jutro omijać bezpośrednie sąsiedztwo pasa ćwiczeń, a huki ze strony poligonu traktować wyłącznie jako element ćwiczeń naszych terytorialsów i żołnierzy zawodowych.
Najnowsze posty
Dodaj opinię