Ważny temat? Prześlij newsa!

Pierwszy dzień e-kontroli za nami. Ponad 2,2 tys. sczytanych tablic rejestracyjnych. Ilu kierowców otrzyma wezwania?

Spotted Lublin

Dwa auta podczas pierwszego dnia e-kontroli w Strefie Płatnego Parkowania (SPP) sczytały przeszło 2,2 tys. tablic rejestracyjnych. Efektem ich pracy będą pisma, które trafią do kierowców, którzy nie zapłacili za parkowanie. Dwa samochody jak dziesięć osób Na ulicach Lublina codziennie pracuje 16 kontrolerów Strefy Płatnego Parkowania (SPP). Od poniedziałku, 18 listopada, mają oni wsparcie w […]

Samochód e-kontroli MPK Lublin

Samochód e-kontroli MPK Lublin | fot. Miasto Lublin

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin
Dodaj anonimowo Na żywo Przejdź do strony

Dwa auta podczas pierwszego dnia e-kontroli w Strefie Płatnego Parkowania (SPP) sczytały przeszło 2,2 tys. tablic rejestracyjnych. Efektem ich pracy będą pisma, które trafią do kierowców, którzy nie zapłacili za parkowanie.

Dwa samochody jak dziesięć osób

Na ulicach Lublina codziennie pracuje 16 kontrolerów Strefy Płatnego Parkowania (SPP). Od poniedziałku, 18 listopada, mają oni wsparcie w postaci dwóch pojazdów wyposażonych w system e-kontroli, który automatycznie skanuje rejestracje pojazdów parkujących w SPP.

Według urzędników, skuteczność tych samochodów jest porównywalna z pracą 10 patroli pieszych. Taką efektywność potwierdzają dane przekazane przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego (ZDiTM) w Lublinie z pierwszego dnia e-kontroli.

Pierwszy dzień z e-kontrolą w SPP

Pierwszy dzień działania e-kontroli przebiegł bez zakłóceń. Dwa pojazdy systemowe skontrolowały łącznie ponad 2,2 tys. samochodów. Na tym etapie ZDiTM nie ujawnia jednak, ile z tych pojazdów zaparkowano bez wniesienia opłaty za postój lub z przekroczonym czasem parkowania.

„Z uwagi na to, że chcemy mieć pewność zasadności wystawianych wezwań, obecnie trwa weryfikacja numerów rejestracyjnych pojazdów. Rozważamy także ręczną weryfikację danych, aby potwierdzić prawidłowe działanie systemu i ograniczyć liczbę ewentualnych odwołań. Liczba wezwań wystawionych na podstawie e-kontroli będzie znana za kilka dni” – wyjaśnia Monika Fisz, rzecznik prasowy ZDiTM w Lublinie.

>>> Zobacz także: Kierowcy w Lublinie nie będą wiedzieć o kontroli. Mandat przyjdzie pocztą

System e-kontroli wyróżnia się wysoką precyzją działania. Każdy pojazd jest sprawdzany dwukrotnie w krótkim odstępie czasu, co pozwala wyeliminować potencjalne pomyłki oraz uwzględnić sytuacje, gdy kierowcy dopiero zmierzają do parkomatu.

Numery rejestracyjne sfotografowanych pojazdów są automatycznie porównywane z bazą danych, która zawiera informacje o wniesionych opłatach za parkowanie. Pojazdy, których właściciele opłacili postój, posiadają abonament lub skorzystali z aplikacji mobilnej, są natychmiast usuwane z rejestru. Do dalszej weryfikacji trafiają jedynie numery samochodów, za które nie została uiszczona należność.

Piesze patrole nie tak skuteczne, jak e-kontrola?

W przypadku patroli pieszych Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego (ZDiTM) nie prowadzi statystyk dotyczących liczby skontrolowanych pojazdów. Dane ograniczają się jedynie do liczby wystawionych wezwań. Jak zapewnia ZDiTM, skuteczność patroli pieszych jest porównywalna, choć wyniki mogą się różnić w zależności od dnia.

Przykładowo, w poniedziałek 17 listopada wystawiono 63 wezwania, natomiast dwa tygodnie wcześniej, 4 listopada, było ich 84. Warto dodać, że poniedziałek 11 listopada był dniem ustawowo wolnym od pracy, co oznacza, że opłaty w Strefie Płatnego Parkowania wówczas nie obowiązywały.

Wiadomo, że w okresie przejściowym kontrolę w SPP będzie prowadziło dalej 16 kontrolerów, a potem co najmniej 6.

Strefa Płatnego Parkowania w Lublinie obejmuje ponad 2,7 tys. miejsc postojowych. Opłaty można wnosić w 175 parkomatach rozmieszczonych na terenie miasta lub za pomocą aplikacji mobilnych. Strefa obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00, z wyłączeniem świąt oraz dni ustawowo wolnych od pracy.

>>> Zobacz także: Parkowanie w Lublinie droższe niż w Warszawie. Kierowcy od stycznia zapłacą więcej [NOWE STAWKI]

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Ważny temat? Prześlij newsa!

Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.

Bądź na bieżąco z Lublinem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Si
5 miesięcy temu

A co w przypadku jak auto sroi poza wyznaczonym miejscem paekingowym

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch spotify website search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check