Od 2020 roku zapłacimy więcej za alkohol i papierosy. Rząd zwiększy akcyzę

978474 shutterstock 75681499
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

O 3 proc. podrożeje od 2020 roku akcyza na alkohol i papierosy. Wyższe opłaty mają przynieść budżetowi państwa 1,146 mld zł.

Tak wynika z zapisów dokumentu „Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2019-2022”, który został wysyłany do organów nadzorujących UE. Dzięki podwyżce akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe tylko w 2020 roku do budżetu państwa trafi dodatkowe 1,14 miliarda złotych.

Zgodnie z zapisami alkohol będzie droższy już od Nowego Roku 2020, natomiast papierosy będą droższe od lipca 2020 r. Resort finansów chce opodatkować także płyn do papierosów elektronicznych oraz wyrobów nowatorskich.

Od 2020 r. planowane są natomiast kolejne istotne zmiany o charakterze systemowym do których zaliczyć należy indeksację stawki podatku akcyzowego na napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, wyroby nowatorskie” – zapowiada Ministerstwo Finansów.

Planowana wyższa akcyza dotyczyć będzie: alkoholu etylowego, piwa, wina, wyrobów winiarskich, wyrobów pośrednich, wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego i wyrobów nowatorskich.

Nie mamy szczegółowych danych dotyczących podwyżek. Przypuszcza się jednak, że klienci będą musieli wydać o ok. 5-6% więcej w sklepie. Za papierosy zapłacimy ok. 80 gr więcej.

Czytaj też: Od 20 maja 2019 r. papierosy mogą zniknąć z Polskich sklepów. Wszystko przez system Track&Trace

Źródło: Rzeczpospolita

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.