Od 11 maja duże zmiany w Strefie Płatnego Parkowania. Będą nowości!

Parkomat w Strefie Płatnego Parkowania w Lublinie
Parkomat w Strefie Płatnego Parkowania w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania w Lublinie zaplanowane są na ten rok. Od 11 maja całą strefą zarządzać będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, które od czerwca 2021 r. zarządza podstrefą D (obecnie cześć C). Wśród nowości m.in. nowe aplikacje i strona internetowa, czy e-kontrole.

MPK przejmuje Strefę Płatnego Parkowania

Nadchodzące zmiany w Strefie Płatnego Parkowania są spowodowane przejęciem zarządzania całą strefą przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie. Przypomnijmy, że Zarząd Dróg i Mostów zrezygnował z ogłaszania przetargu na zewnętrznych firm, a udzielił zamówienia w tzw. trybie in-house miejskiej spółce, która to przypomnijmy, od czerwca 2021 r. zarządza już podstrefą D (obecnie C).

„Mamy wieloletnie doświadczenie w tym zakresie oraz możliwości w postaci zasobów kadrowych i organizacyjnych. Przypomnę, że Spółka od czerwca 2021 r. zarządzała podstrefą D, natomiast pierwsze kroki przy obsłudze SPP stawiała najpierw, w latach 2012-2016, w konsorcjum ze spółką City Parking Group, a potem do końca marca 2020 r., jako podwykonawca” – mówi Weronika Opasiak, rzecznik prasowy MPK Lublin.

W związku ze zbliżającym się terminem, MPK Lublin na początku marca ogłosiło przetarg na dostawę w formie dzierżawy parkomatów oraz systemu do obsługi Strefy Płatnego Parkowania w Lublinie. Przedmiotem zamówienia jest dostawa 175 nowych parkomatów oraz ich montaż i zaprogramowanie, a także dostawa systemu do obsługi SPP. Na oferty miejska spółka czeka do 2 kwietnia.

Nowe parkomaty

Wyłoniona w przetargu firma będzie wymieniać parkomaty sukcesywnie, maksymalnie do 10 sierpnia. MPK uspokaja i informuje to, że przejęcie zarządzaniem całością Strefy Płatnego Parkowania będzie odbywać się płynnie, bez jakichkolwiek zakłóceń i problemów dla kierowców parkujących w SPP. Do wymiany wszystkich parkomatów MPK będzie dzierżawiło dotychczasowe urządzenia od City Parking Group.

Zupełnie nowe aplikacje

Od 11 maja kierowcy powinni też korzystać z zupełnie nowych aplikacji do płatności za parkowanie w SPP. W ramach postępowania wyłoniona w przetargu firma przygotuje też nową stronę internetową, poprzez którą kierowcy będą mogli zakupić abonamenty parkingowe (e-sklep). Przy czym ta funkcja (e-sklep) zostanie wdrożona najpóźniej do 10 listopada.

E-kontrola

Po wymianie parkomatów na nowe, centrum miasta będzie mogło być objęte strefą e-kontroli. Co do e-kontroli, umowa z Gminą Lublin zakłada, że kontrolę uiszczania opłat za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania będą prowadzić kontrolerzy (co najmniej 16 kontrolerów) oraz sukcesywnie nastąpi wdrażanie e-kontroli z wykorzystaniem systemu skanowania tablic rejestracyjnych.

„System e-kontroli zostanie wdrożony najpóźniej do 10 listopada. Wówczas, zgodnie z umową, przewidziano do kontroli 6 kontrolerów oraz dwa pojazdy, na których zostaną zainstalowane systemy do e-kontroli. Samochody zostaną zakupione przez MPK Lublin w ramach nowego postępowania przetargowego” – informuje Weronika Opasiak.

Jak to będzie działać?

Pojazdy wykorzystywane do e-kontroli zeskanują numery rejestracyjne pojazdów zaparkowanych w SPP, a system zweryfikuje, czy za dany pojazd została wniesiona opłata za postój. Za nieopłacony postój pojazdu w SPP wezwania do wniesienia opłaty dodatkowej będą wysyłane do kierowców pocztą.

„Podczas kontroli samochodu nastąpi skanowanie tablicy rejestracyjnej, ale powstanie też dokumentacja fotograficzna wraz ze współrzędnymi GPS, dzięki którym dokładnie będzie wiadomo, w jakiej lokalizacji znajdował się weryfikowany samochód. Zaletą tego typu rozwiązania jest podwojona częstotliwość kontroli, monitoring strefy parkowania oraz mniej błędów i reklamacji” – wyjaśnia Opasiak.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Jak będzie wyglądać sprawa z parkowaniem aut elektrycznych (EV)? Czy zgodnie z ustawą będą zwolnione z opłat za parkowanie do konca 2025? Czy to swego rodzaju obchodzenie prawa, dzierżawa (oddanie zarządzania) terenu spółce, który należy do miasta?