Od 1 lipca 2019 zmieni się forma egzaminu na prawo jazdy

WORD Lublin
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Egzaminator w ciągu dnia będzie mógł przeprowadzić maksymalnie osiem egzaminów praktycznych na prawo jazdy kategorii B oraz nie więcej niż jeden egzamin praktyczny na godzinę. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

Nowelizacja przepisów przewiduje, że egzaminator w ciągu dnia będzie mógł przeprowadzić maksymalnie 8 egzaminów praktycznych w zakresie prawa jazdy kat. B oraz nie więcej niż jeden egzamin praktyczny na godzinę.

Zmiana jest podyktowana koniecznością likwidacji wymagań ilościowych co do liczby przeprowadzanych egzaminów w ciągu dnia, stawianych egzaminatorom przez ich pracodawców. Egzaminatorzy będą mieli więcej czasu na spokojną i bardziej obiektywną ocenę umiejętności kandydatów na kierowców” – wyjaśnia w komunikacie Ministerstwo Infrastruktury.

Egzamin o wyznaczonej godzinie

Kolejna ze zmian zakłada, że egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy będzie się rozpoczynał dokładnie o godzinie wskazanej przez WORD. Resort argumentuje bowiem, że „zbyt długi czas oczekiwania na egzamin powoduje większy stres u zdających i niejednokrotnie wpływa negatywnie na wynik egzaminu”.

Egzamin na kategorię AM możliwy na czterokołowcu

Osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą zdawać egzaminu praktycznego na kategorię AM prawa jazdy (obecnie egzamin odbywa się wyłącznie przy użyciu motoroweru), będą mogły korzystać z czterokołowca lekkiego. Kategoria AM uprawnia do kierowania zarówno motorowerami, jak i czterokołowcami.

Niepotrzebne pieczątki

Planowane zmiany zakładają też, że egzaminatorzy, instruktorzy i wykładowcy nie będą musieli stosować na dokumentach pieczęci, wystarczy podpis (imię i nazwisko) oraz nr uprawnień. 

Ministerstwo Infrastruktury planuje, że nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2019 r. z wyjątkiem tych dotyczących pracy egzaminatora i wyznaczania konkretnych godzin egzaminu. Ministerstwo argumentuje, że ze względu na konieczność dostosowania się WORD-ów do nowych zasad, wejdą one w życie od 1 stycznia 2020 r.

Czytaj także: Nowe prawo jazdy bez adresu zamieszkania. Sprawdź, jak wyglądaKomentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Forma się zmieni, ale prosciej i tak nie bedzie xd oni oblewanie mają chyba we krwi.. dlatego najłatwiejszy sposób na prawko to dokumencik ^^