Nowy stadion żużlowy nie tak prędko

Lubelska Akademia Futbolu - wizualizacja
Lubelska Akademia Futbolu przy nowym stadionie żużlowym przy ul. Krochmalnej

Trzy biura architektoniczne chcą przygotować projekt nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Miasto na razie nie ujawnia, które firmy zgłosiły się w postepowaniu.

Trzy firmy zainteresowane zaprojektowaniem stadionu żużlowego

Do wtorku 5 kwietnia zainteresowane firmy mogły zgłosić się w postępowaniu na wykonanie dokumentacji projektowej nowego stadionu żużlowego. Nowy obiekt sportowy stanie na terenie pomiędzy rzeką Bystrzycą a ulicami Przeskok, Ciepłą i Krochmalną, na części terenów zajmowanych niegdyś przez Lubelski Klub Jeździecki.

Postępowanie odbywa się w trybie negocjacji z ogłoszeniem. Wyniki postępowania zgodnie z prawem zamówień publicznych mogą być udostępnione dopiero w momencie, gdy ocena wniosków zostanie zakończona, a wszyscy zainteresowani opracowaniem dokumentacji projektowej zostaną powiadomieni o wynikach oceny tych wniosków.

Ile to potrwa? Nie wiadomo

„Przepisy nie podają terminów granicznych dla etapu procedury oceny wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, nie wskazują również na tym etapie postępowania okresu tak zwanego związania ofertą. Aktualnie otrzymaliśmy trzy wnioski od firm zainteresowanych opracowaniem dokumentacji, zaproponowane ceny poznamy później, na etapie składania ofert” – informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Jaki jest kolejny etap?

„Teraz wnioski zostaną sprawdzone pod kątem spełnienia wymogów formalnych. Potencjalni wykonawcy, których wnioski będą prawidłowe, zostaną zaproszeni do składania ofert wstępnych. Dalsza procedura będzie zależała od jakości przedstawionych ofert. Po ich weryfikacji, gdy zajdzie potrzeba ulepszenia treści ofert wstępnych, zamawiający może zdecydować o zaproszeniu do negocjacji” – mówi Stryczewska.

Następny etap to opracowanie Specyfikacji Warunków Zamówienia, która doprecyzuje i uzupełni informacje zawarte w Opisie Potrzeb i Wymagań. – „Specyfikacja Warunków Zamówienia jest udostępniana wykonawcom wraz z zaproszeniem do składania ostatecznych ofert. Te są również badane pod kątem spełnienia wymogów formalnych i merytorycznych, a po ich ocenie zamawiający wyłania wykonawcę, bądź unieważnia postępowanie” – wyjaśnia.

Wyłoniona firma będzie miała 18 miesięcy na przygotowanie pełnej dokumentacji projektowej nowego obiektu nad Bystrzycą. Ratusz mocno liczy, że przetarg uda się rozstrzygnąć jeszcze przed wakacjami. Co przez 1,5 roku będzie musiała wykonać wybrana firma?

„W tym czasie projektant będzie zobowiązany w pierwszej kolejności do przedstawienia projektu koncepcyjnego, który zaadaptuje aktualną koncepcję samego budynku stadionu do nowych warunków przestrzennych przy ul. Krochmalnej wraz z zagospodarowaniem obszaru nadrzecznego i przy zachowaniu jego walorów” – wskazuje Stryczewska.

W następnej kolejności biuro architektoniczne będzie musiało przedstawić rozwiązania w kompletnym wielobranżowym projekcie budowlanym i wykonawczym, uzupełnionym o odpowiednie decyzje środowiskowe, geotechniczne, hydrologiczne oraz pozostałe opracowania projektowo-kosztorysowe.

„Dopiero dysponując dostosowaną do wymogów federacji sportów motocrossowych i dokumentacją projektową, będziemy mogli rozpocząć starania o pozwolenie na budowę. Realizacja inwestycji to jeszcze dalsza perspektywa, która razem z procedurą wyboru wykonawcy robót potrwa, jak szacujemy, ponad kolejne dwa lata” – mówi Stryczewska.

Budowa powinna się zakończyć do końca 2026 r. – „Dokładna data zakończenia inwestycji jest trudna do określenia i uzależniona od przebiegu zamówień przetargowych” – dodaje.

Skąd na to pieniądze?

Ratusz szacuje, że budowa może pochłonąć ponad 200 mln zł.

„Brane są pod uwagę różne możliwe scenariusze finansowania realizacji inwestycji poprzez pozyskanie dofinansowania z Ministerstwa Sportu, w formie partnerstwa publiczno-prywatnego czy emisję obligacji przychodowych. Decyzja dotycząca ostatecznego modelu finansowania budowy stadionu zapadnie na późniejszym etapie, po opracowaniu projektów obiektu” – tłumaczy Stryczewska.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.