Nowi oficerowie w szeregach 2 LBOT. Zdjęcia z uroczystości ślubowania

2LBOT
Fot. 2LBOT

„Wierny przysiędze wojskowej, świadom godności oficera Wojska Polskiego, składam Tobie Ojczyzno, uroczyste ślubowanie…” – te słowa wybrzmiały w minioną niedzielę na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Blisko 60 żołnierzy kursu oficerskiego Wojsk Obrony Terytorialnej „Agrykola” złożyło uroczyste oficerskie ślubowanie. Dziewięciu z nich to żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT.

Promocja oficerska żołnierzy rezerwy i OT

W niedzielę 3 września br., na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się kolejna promocja oficerska żołnierzy rezerwy i OT. Wśród ponad 200 promowanych żołnierzy na pierwszy stopień oficerski, blisko 60 to żołnierze WOT, absolwenci kursu oficerskiego AGRYKOLA.

2LBOT
Fot. 2LBOT

To oni w obecności władz państwowych, przełożonych oraz rodzin i bliskich przyjaciół wypowiedzieli słowa oficerskiego ślubowania. Nowi oficerowie wzmocnili potencjał osobowy Sił Zbrojnych RP zwłaszcza – Wojsk Obrony Terytorialnej.

Uroczystego aktu promocji na pierwszy stopień oficerski dokonał m.in. dowódca WOT — gen. dyw. Maciej Klisz.

2LBOT
Fot. 2LBOT

Stopień oficerski

Stopień oficerski to nie tylko wyróżnienie, to także ogromne zobowiązanie. Nasi przodkowie, żyjący pod zaborami czy okupacją, marzyli o służbie w polskim wojsku, w tym służbie oficerskiej. Niewielu mogło dostąpić tego zaszczytu.

2LBOT
Fot. 2LBOT

Dziś my realizujemy ich i swoje marzenia — zostajemy dowódcami i wchodzimy w nowe obowiązki na 100% – powiedział jeden ze ślubujących tego dnia, ppor. Marcin, żołnierz 2 Lubelskiej Brygady OT.

Czytaj również:

Była to kolejna promocja żołnierzy OT, którzy ukończyli to wyjątkowe szkolenie, którego tradycje nawiązują do szkoły podchorążych rezerwy piechoty „Agrykola”. Szkoła ta została założona w 1941 roku przez Kedyw Komendy Głównej AK.

2LBOT
Fot. 2LBOT

Kto opracował program kursu „Agrykola”

Program kursu „Agrykola” opracowało Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej oraz eksperci z Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego MON. Nazwa projektu nawiązuje do szkoły podchorążych rezerwy piechoty „Agrykola” założonej w 1941 roku przez Kedyw Komendy Głównej AK.

2LBOT
Fot. 2LBOT

Podczas programu AGRYKOLA dzisiejsi Terytorialsi uczą się w Akademii Wojsk Lądowych i Wojskowej Akademii Technicznej. Zgodnie z koncepcją DWOT kurs podzielony jest na cztery etapy i trwa 13 miesięcy.

Chciałbyś wstąpić w szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej?
Dodaj swój komentarz anonimowo

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.