„Wierny przysiędze wojskowej, świadom godności oficera Wojska Polskiego, składam Tobie Ojczyzno, uroczyste ślubowanie…” – te słowa wybrzmiały w minioną niedzielę na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Blisko 60 żołnierzy kursu oficerskiego Wojsk Obrony Terytorialnej „Agrykola” złożyło uroczyste oficerskie ślubowanie. Dziewięciu z nich to żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT.
Promocja oficerska żołnierzy rezerwy i OT
W niedzielę 3 września br., na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się kolejna promocja oficerska żołnierzy rezerwy i OT. Wśród ponad 200 promowanych żołnierzy na pierwszy stopień oficerski, blisko 60 to żołnierze WOT, absolwenci kursu oficerskiego AGRYKOLA.
To oni w obecności władz państwowych, przełożonych oraz rodzin i bliskich przyjaciół wypowiedzieli słowa oficerskiego ślubowania. Nowi oficerowie wzmocnili potencjał osobowy Sił Zbrojnych RP zwłaszcza – Wojsk Obrony Terytorialnej.
Uroczystego aktu promocji na pierwszy stopień oficerski dokonał m.in. dowódca WOT — gen. dyw. Maciej Klisz.
Stopień oficerski
Stopień oficerski to nie tylko wyróżnienie, to także ogromne zobowiązanie. Nasi przodkowie, żyjący pod zaborami czy okupacją, marzyli o służbie w polskim wojsku, w tym służbie oficerskiej. Niewielu mogło dostąpić tego zaszczytu.
Dziś my realizujemy ich i swoje marzenia — zostajemy dowódcami i wchodzimy w nowe obowiązki na 100% – powiedział jeden ze ślubujących tego dnia, ppor. Marcin, żołnierz 2 Lubelskiej Brygady OT.
Czytaj również:
- 20-latek w wypożyczonym aucie udawał policyjny radiowóz [nagranie]
- Mieszkańcy grożą sąsiadowi, że jak muzyka nie ucichnie to doniosą do proboszcza
- Kolejna ulica w centrum Lublina przechodzi zieloną rewolucję
Była to kolejna promocja żołnierzy OT, którzy ukończyli to wyjątkowe szkolenie, którego tradycje nawiązują do szkoły podchorążych rezerwy piechoty „Agrykola”. Szkoła ta została założona w 1941 roku przez Kedyw Komendy Głównej AK.
Kto opracował program kursu „Agrykola”
Program kursu „Agrykola” opracowało Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej oraz eksperci z Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego MON. Nazwa projektu nawiązuje do szkoły podchorążych rezerwy piechoty „Agrykola” założonej w 1941 roku przez Kedyw Komendy Głównej AK.
Podczas programu AGRYKOLA dzisiejsi Terytorialsi uczą się w Akademii Wojsk Lądowych i Wojskowej Akademii Technicznej. Zgodnie z koncepcją DWOT kurs podzielony jest na cztery etapy i trwa 13 miesięcy.
Chciałbyś wstąpić w szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej?
Dodaj swój komentarz anonimowo
Dodaj swój komentarz