Noc Kultury w Centrum Spotkania Kultur

Centrum Spotkania Kultur
Centrum Spotkania Kultur | fot. Dominik Wąsik

Przed nami Noc Kultury w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie – w sobotę, 3 CZE 2023, budynek CSK zostanie udostępniony zwiedzającym aż do godziny 1:00! Serdecznie zapraszamy na bezpłatne nocne zwiedzanie wystaw oraz Tarasów Widokowych.

Noc Kultury w CSK Lublin: Odkryj magię nocnego zwiedzania i wystaw!

Dotyk Sztuki
Dotyk Sztuki/Touch of Art | materiał organizatora

Dotyk Sztuki/Touch of Art
Galeria Wystaw Czasowych +1

3 CZE 2023 wystawa czynna w godzinach 12:00-01:00

Opis: Dotyk Sztuki/Touch of Art to projekt skierowany do osób z dysfunkcją wzroku (niewidomych i słabowidzących), które na co dzień nie są aktywnymi uczestnikami życia kulturalnego.

Główny element projektu opiera się na realizacji wystaw, w ramach których zostaną pokazane prace artystyczne zrealizowane przez profesjonalnych artystów. Sztuki wizualne, jak sama nazwa wskazuje dedykowane są odbiorcom widzącym.

Co do zasady głównym narzędziem poznawczym jest zmysł wzroku i tylko okazjonalnie są włączane inne zmysły jak węch czy dotyk. W przypadku osób niewidzących i słabowidzących mamy zatem do czynienia z barierą, która pozbawia ich aktywnego kontaktu ze sztuką współczesną.

Wyłączenie zmysłu wzroku nie musi być jednak czynnikiem uniemożliwiającym percepcję dzieła, jeśli artysta tworząc skupi się także na jego odbiorze haptycznym, który nie zamyka możliwość percepcji dzieła sztuki, pod warunkiem, że zostało tak stworzone.

Projekt Dotyk Sztuki/Touch of Art ma w swoim założeniu przybliżyć dostęp do kultury osobom niewidomym, osobom o ograniczonej percepcji wzrokowej i z niepełnosprawnościami wzroku oraz poszerzenie percepcji odbiorców widzących.

Na wystawie będzie można zobaczyć rzeźby, obiekty artystyczne, instalacje oraz przestrzenne obrazy malarskie. Koordynatorzy projektu/kuratorzy wystawy: dr Anna Beata Barańska, dr Radosław Skóra. Organizator projektu: Instytut Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie.

Wystawa „Wśród ludzi, lalek i masek” Joanna Braun
Wystawa „Wśród ludzi, lalek i masek” Joanna Braun | materiał organizatora

„Wśród ludzi, lalek i masek” Joanna Braun
Galeria Wystaw Czasowych -1

3 CZE 2023 wystawa czynna w godzinach 12:00-01:00

Opis: Wystawa wybitnej polskiej scenografki Joanny Braun Wśród ludzi, lalek i masek prezentuje najważniejsze prace z jej bogatego, wieloletniego dorobku artystycznego.

Przestrzeń zaaranżowana przez Artystkę z elementów jej scenografii – dekoracji, kostiumów, lalek, masek a także projektów do wybranych przedstawień i obrazów inspirowanych teatrem, które są efektem osobistej refleksji i poszukiwań formalnych zarazem, wprowadzą widza w świat teatru Joanny Braun. Jej kosmos.

Świat niezwykłej wyobraźni, surrealnych zderzeń, paradoksów, humoru i liryzmu – wyrafinowanej estetyki. Widz z bliska spojrzy lalce w oczy i poczuje jej magię. Joanna Braun to absolwentka wydziałów malarstwa i scenografii krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki debiutowała 55 lat temu, w marcu 1968, scenografią do Skąpca Moliera w Teatrze Lalki, Maski i Aktora „Groteska”. Z teatrem tym, bliskim jej poetyce, związała się na długo, współpracując jednocześnie z wieloma teatrami dramatycznymi i muzycznymi w Polsce oraz za granicą.

SWB afrodyta 1
„AFRODYTA” Wystawa prac studentów polskich uczelni artystycznych | materiał organizatora

„AFRODYTA” Wystawa prac studentów polskich uczelni artystycznych
Galeria City Project -1

W dniu 3 czerwca wystawa czynna w godzinach 12:00-01:00

Opis: Wystawa prac studenckich „Afrodyta” to prezentacja najciekawszych prac studentów polskich Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska, Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Katowic i Łodzi oraz z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Co roku motywem przewodnim jest mitologia starożytna. Inspiracją edycji w 2023 roku jest Afrodyta bogini miłości, piękna, kwiatów, pożądania i płodności. Tworzone eksponaty mogą przybrać formę kostiumów, elementów scenografii, makiet, instalacji multimedialnych lub innych form instalacji przestrzennych.

Wystawa - W stronę Spotkania Kultur
Wystawa – W stronę Spotkania Kultur | materiał organizatora

„W STRONĘ SPOTKANIA KULTUR. Od Teatru Dramatycznego do Centrum Spotkania Kultur – wystawa poświęcona historii budowy”
Wystawa stała
Poziom +3

Opis: Wystawa rekonstruuje drogę do utworzenia Centrum Spotkania Kultur. Jest także pierwszą próbą zmierzenia się ze skomplikowanymi dziejami gmachu, w którym oprócz tytułowej instytucji swoje siedziby mają m.in. Filharmonia Lubelska, Teatr Muzyczny czy Teatr Andersena.

Narracja ekspozycji obejmuje blisko pięć dekad budowy obiektu, a ponadto przywołuje wcześniejsze plany wzniesienia siedziby Teatru Dramatycznego oraz uwzględnia historię samego miejsca – jego zmieniające się w czasie funkcje i otoczenie urbanistyczne.

Po meandrycznych ścieżkach dziejów budowy prowadzą licznie zgromadzone świadectwa prasowe, archiwalia i fotografie. Wystawa pozwala też zapoznać się z projektami architektonicznymi z różnych okresów historii budynku, a także umożliwia przyjrzenie się wybranym oryginalnym elementom wystroju i wyposażenia wnętrz, w końcu zaprasza do wysłuchania i obejrzenia dokumentów filmowych.

Ekspozycja zachęca więc do spojrzenia na gmach Centrum Spotkania Kultur nie tylko w wymiarze wizualno-użytkowym, ale także jak na monument historii. Oba te wymiary współtworzą niepowtarzalną tożsamość CSK, a zarazem stanowią tło dla koncertów, spektakli i wystaw, które wypełniają bieżącą działalność instytucji.

UWAGA! od 18:00 rozszerzamy wystawę o gogle VR

Opis: Za pomocą aplikacji na gogle VR przeniesiemy się wirtualną rzeczywistość historycznej przestrzeni CSK – sceny obrotowej Teatru w Budowie, która została zrekonstruowana dzięki zdjęciom archiwalnym.

Po wirtualnym świecie oprowadzi narrator, któremu głosu udzieliła sztuczna inteligencja. Będąc w przestrzeni Teatru Dramatycznego, można nie tylko osobiście doświadczać otoczenia urbanistycznego wokół siebie, ale również zajrzeć w głąb niższych kondygnacji.

W przestrzeni dawnego Teatru Dramatycznego, będzie można również, zapoznać się z historią obejmującą blisko pięć dekad budowy obiektu, zagłębiając się w film, stanowiący kolejny element doświadczenia VR.

Wystawa „Stanisław „Koguciuk. Malarz urzekający prostotą”
Wystawa „Stanisław „Koguciuk. Malarz urzekający prostotą” | materiał organizatora

Wystawa „Stanisław „Koguciuk. Malarz urzekający prostotą”
Galeria 0

Opis: Stanisław Koguciuk (1933 – 2021) – artysta, zwany Nikiforem z Pławanic, laureat wielu nagród i konkursów, członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych, jeden z najbardziej rozpoznawalnych malarzy ludowych Lubelszczyzny, namalował tysiące obrazów nawiązujących do tradycji kultury popularnej czy po prostu życia. Artysta tworzył w pięciu cyklach: pejzaże, sceny rodzajowe z życia wsi, epizody obrzędowe i religijne oraz tzw. humory.

Dzieła pochodzą z kolekcji prywatnej Państwa Beaty i Dariusza Mazurków.

Tarasy widokowe CSK na piętrze 4 dostępne dla zwiedzających do godziny 01:00.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.