„Nie tylko białe obrazy” – wernisaż w Galerii Białej

biały obraz
fot. Materiał organizatora

„Nie tylko białe obrazy” to tytuł najnowszej wystawy w Galerii Białej, której wernisaż odbędzie się już w najbliższy piątek. Autorami prac jest artystyczny duet: Joanna Janiak i Piotr C. Kowalski, którzy prywatnie są małżeństwem. Na wystawie zostanie zaprezentowane szerokie spektrum ich twórczych dokonań.

Joanna Janiak i Piotr C. Kowalski: Nie tylko białe obrazy

Jak mówi sama artystka: Obraz jest dla Piotra polem do eksperymentu, w czym jest bardzo konsekwentny, czy może (nie)konsekwentny, ponieważ czyni to na wiele zaskakujących sposobów. Podążając za swoją dadaistyczną wyobraźnią, przekracza tradycyjne zasady kreowania obrazu, manifestując jednocześnie nieustające przywiązanie do źródła: malarstwa, od którego zaczynał swoją drogę artystyczną. Jego obrazy są bezpośrednie, materialnie zmysłowe i otwarte w trwaniu, jak bytujące światoobrazy.

Procesualność jest ich treścią. Obrazy rdzawe, przerżnięte piły, przechodnie, przejezdne, drewniane-pocztowe, wodne – można by nawet rzec o nich – ekologiczne, bo wszystkie one mają znikomy ślad węglowy, w przeciwieństwie do obrazów elektronicznych obarczonych znacznym śladem węglowym – jak każdy produkt elektroniczny.

Po wielu latach spędzonych przy tworzeniu obrazów telewizyjnych, ich selekcji, montażu, postprodukcji, podejmuję od 2004 roku dialog z artystycznymi obrazami Piotra, w wyniku czego powstały nasze wspólne cykle „Megabajty malowania”, „Jagodowy fresk” i „Obrazy mroźne”. Te ostatnie, stworzone dotknięciem natury, stały się dla mnie inspiracją do dociekań nad ich matematycznym, generatywnym charakterem i pokrewieństwem nieorganicznego i organicznego świata.

Piotr C. Kowalski to malarz z dużym dorobkiem artystycznym, który od lat eksperymentuje, rezygnując z osobistego gestu artysty i pozwala INNYM współtworzyć swoje obrazy. Z kolei Joanna Janiak przez kilkanaście lat realizowała programy telewizyjne, prezentujące sztukę współczesną. Interesują ją różne sposoby obrazowania, badanie relacji między obrazem tradycyjnym a elektronicznym i ich odbiorem.

Joanna Janiak i Piotr C. Kowalski: Nie tylko białe obrazy
Wernisaż wystawy: 26 stycznia 2024 r, godz. 18:00
Galeria Biała
Wstęp wolny

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.