Nie segregujesz śmieci? Zapłacisz cztery razy więcej!

IMG 20190613 232054
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Ci, którzy nie segregują odpadów wkrótce zapłacą za ich wywóz od dwóch do nawet czterech razy więcej. To efekt uchwalonej przez Sejm noweli tzw. ustawy śmieciowej.

Sejm w czwartek uchwalił nowelizację przepisów, które regulują zasady dotyczące śmieci. Nowe przepisy mają zachęcić Polaków do segregacji odpadów.

Ustawa zakłada podniesienie opłaty za odbiór śmieci niesegregowanych. Osoby, które nie będą segregować zapłacą za śmieci nie mniej niż dwukrotność, ale nie więcej niż czterokrotność opłaty śmieciowej.

Nowelizacja zakłada też, że od 1 września w sklepach zapłacimy już za wszystkie wydawane torby, poza zrywkami. Opłata recyklingowa będzie obejmować również te wykonane z folii o grubości powyżej 50 mikronów.

Masz kompostownik? Zapłacisz mniej

Opłaty śmieciowe będą niższe dla tych mieszkańców, którzy mają przydomowe kompostownik, czyli zagospodarowują sami część produkowanych przez siebie odpadów, np. obierki, warzywa, owoce.

Samorządy będą mogły skontrolować właścicieli takich posesji. Jeżeli okaże się, że mimo deklaracji nie kompostują odpadów, stracą upust w opłacie śmieciowej.


Czytaj także: Podziemne pojemniki na odpady w Lublinie? Taki pomysł ma menadżer Śródmieścia

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.