Negocjacje zakończone, jest porozumienie w LW Bogdanka. Górnicy dostaną podwyżki i jednorazowe świadczenie do 26 tys. zł

Kopalnia LW Bogdanka
Kopalnia LW Bogdanka | fot. Dominik Wąsik

Związkowcy z Bogdanki w środę zakończyli negocjacje z zarządem spółki. Ustalono, że górnicy otrzymają średnio po 26 tys. zł jednorazowego świadczenia, które zostanie wypłacone w dwóch transzach. Ponadto wywalczyli podniesienie wartości tzw. flapsów i wzrost wysokości składki PPE.

Związkowcy zawarli porozumienie z zarządem LW Bogdanka

Spotkanie wszystkich związków zawodowych działających w kopalni LW Bogdanka z zarządem spółki zorganizowano w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. W spotkaniu wziął również udział Michał Moskal, który jest jednym z pomysłodawców przejścia Bogdanki pod skrzydła Skarbu Państwa.

„Cieszę się z tak udanej pierwszej części negocjacji, które zabezpieczają finansowo pracowników spółki. Obie strony – i związkowa i zarząd – wychodzą usatysfakcjonowani” – powiedział Michał Moskal, szef biura gabinetu politycznego wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

„Dziękuję stronie społecznej za dobrą atmosferę, otwartą postawę i udane negocjacje. Zawsze jesteśmy w stanie mądrze porozumieć się z pracownikami” – powiedział Kasjan Wyligała, prezes zarządu LW Bogdanka.

Zadowolenia po negocjacjach nie kryją też przedstawiciele związków zawodowych.

„Pierwszy etap negocjacji za nami w przyszłym tygodniu kolejna tura. Pozostałe kwestie, które są do ustalenia to, gwarancje zatrudnienia, reprezentatywność załogi w organach nadzorczych naszej Spółki, oraz pakiet akcji dla pracowników w przypadku kolejnej potencjalnej prywatyzacji” – napisali związkowcy z NSSZ „Solidarność” Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

W przyszłym tygodniu przedstawiciele strony społecznej spotkają się w Ministerstwie Aktywów Państwowych, aby rozmawiać w sprawie postulatów związanych z przejęciem Bogdanki przez Skarb Państwa. Chodzi o m.in. gwarancje Skarbu Państwa w zakresie pracy, w tym poziomu zatrudnienia oraz przyjęcia tzw. pakietu antyprywatyzacyjnego.

Zobacz także: Skarb Państwa przejmuje Bogdankę

Co wywalczyli?

Jak informuje Bogdanka w przesłanym komunikacie prasowym, wynegocjowany przez związki zawodowe 30 sierpnia pakiet obejmuje 3 główne punkty:

1. Podniesienie od 1 września br. wartości tzw. flapsów, tj. bezpłatnych talonów na posiłki profilaktyczne do poziomu 1,5% wynagrodzenia minimalnego za płacę brutto (tj. wzrost z 36 na 54 złote) oraz bezpłatnych bonów na posiłki profilaktyczne dla pracowników – do 0,9% wynagrodzenia minimalnego za pracę brutto (tj. wzrost z 29 na 32 złote).

2. Wzrost od 1 stycznia 2024 r. wysokości składki podstawowej opłacanej przez spółkę na PPE (Pracowniczy Program Emerytalny) z obecnych 4,5% na 7%, co stanowi maksymalną wartość, jaką w Polsce możne przeznaczyć na ten cel pracodawca.

3. Wypłacenie świadczenia pieniężnego z tytułu wkładu załogi w 40-letni rozwój i utrzymanie w dotychczasowej dobrej kondycji organizacyjnej i finansowej przedsiębiorstwa, przekazanego załodze w 2 ratach: pierwsza wyniesie średnio na osobę 14 tys. zł brutto i zostanie wypłacona do 10 października 2023 r., druga wyniesie średnio na osobę 10 tys. zł brutto i zostanie wypłacona w I kwartale 2024 r.

Zobacz również: Górnik Łęczna powstał przy kopalni, która wkrótce stanie się jego właścicielem. Ambitne plany, celem Ekstraklasa

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Górnicze pasożyty to straszna zaraza. Likwidować to gówno i stawiać reaktory gdzie nie dość że zarobią inteligentni inżynierowie a nie kret z 70IQ to jeszcze finalnie będzie taniej.