Skarb Państwa przejmuje Bogdankę. Kwestie formalne mają zostać dopięte przed końcem lipca

Wicepremier Jacek Sasin, obok Michał Moskal oraz Kasjan Wyligała (prezes LW Bogdanka)
Wicepremier Jacek Sasin, obok Michał Moskal oraz Kasjan Wyligała (prezes LW Bogdanka) | fot. MAP

Do końca lipca Skarb Państwa zakończy proces związany z wykupem kopalni Bogdanka od grupy Enea. Wiceminister Jacek Sasin zapowiedział, że lubelska kopalnia będzie funkcjonować jako samodzielny podmiot gospodarczy.

Przejęcie Bogdanki przez państwo

Grupa Enea jest głównym akcjonariuszem kopalni Bogdanka, posiadająca 64,57 proc. akcji. Przypomnimy, że 18 czerwca 2022 r. Enea i Ministerstwo Aktywów Państwowych podpisały list intencyjny w sprawie sprzedaży akcji Bogdanki Skarbowi Państwa. Jest to element transformacji sektora elektroenergetycznego związanego z wydzieleniem aktywów węglowych, powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

Te prace dobiegają końca. Na przełomie marca i kwietnia powinniśmy już konstytuować Narodową Agencję Bezpieczeństwa Energetycznego, a tym samym trzy najważniejsze nasze spółki energetyczne: PGE, Enea i Tauron staną się firmami wolnymi od aktywów węglowych – powiedział Jacek Sasin, wicepremier Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Wiceminister Jacek Sasin spotkał się w środę (15.03) ze związkowcami z Bogdanki.

Cały proces przejęcia Bogdanki przez Skarb Państwo powinniśmy zakończyć latem tego roku. Przewidujemy, że wszystkie kwestie związane z wycenami, przygotowaniem dokumentacji powinny zakończyć się do końca lipca, więc perspektywa wykupu Bogdanki jest bliska – poinformował Jacek Sasin.

Do przeprowadzenia transakcji kluczowa będzie wycena lubelskiej kopalni. Bogdanka jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Wycena na dzień 15 marca 2023 r. to ponad 1,33 mld zł.

„LW Bogdanka to firma strategiczna, która zapewnia znaczący wolumen węgla energetycznego w polskim systemie. Spółka będzie działać również w innych obszarach surowcowych. To będzie coś, co znajdzie się w nowej strategii firmy” – stwierdził Sasin.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.