Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość. Miasto szuka zewnętrznych środków za sfinansowanie rozbudowy systemu zarządzania ruchem, który odpowiada m.in. za zieloną falę na ulicach Lublina.
Co z zieloną falą na lubelskich skrzyżowaniach?
W październiku 2021 r. lubelski ratusz poinformował, że wraca do tematu rozbudowy obecnego systemu zarządzania ruchem. W odpowiedzi, jaką wtedy uzyskaliśmy, wynikało, że rozpoczęcia prac w tym zakresie zaplanowano na 2022 r. Na czym więc obecnie stoi sprawa?
Zobacz także: Zielona fala w Lublinie. Miasto wraca do tematu rozbudowy obecnego systemu
„Rozbudowa systemu zarządzania ruchem będzie możliwa po pozyskaniu środków na ten cel ze źródeł zewnętrznych, czyli dotacji unijnej. Z uwagi na brak ogłoszonych konkursów w nowej perspektywie finansowej, obecnie nie ma możliwości określenia dokładnej daty rozpoczęcia przetargu, podania kwoty i okresu realizacji inwestycji” – mówi Dariusz Działo, dyrektor Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością Urzędu Miasta Lublin.
Obecnie trwają prace zmierzające do przygotowania pełnego opisu przedmiotu zamówienia i uzyskania gotowości do aplikowania w sytuacji ogłoszenia konkursu w nowej perspektywie finansowej. W ten sposób ratusz chce mieć już gotową dokumentację, którą złoży zaraz po ogłoszeniu naboru projektów.
Jak przekazał nam Dariusz Działo, obecnie działania mają na celu inwentaryzację obecnej infrastruktury ZTM i ZDiM i oprogramowania wchodzącego w skład systemu zarządzania ruchem, określenie zakresu rozbudowy sygnalizacji świetlnych/urządzeń ITS/urządzeń bezpieczeństwa w komunikacji, określenie wytycznych do przygotowania dokumentacji projektowej.
Planowana rozbudowa systemu i objęcie nim terenu całego miasta umożliwi obszarowe sterowanie potokami ruchu oraz poprawę zarządzania sygnalizacjami świetlnymi i centralne monitorowanie ich pracy, co usprawni szybką reakcję na powstające usterki i skróci czas ich usuwania.
Rozbudowany system ma również zapewnić zielone światło na każdym skrzyżowaniu będącym na drodze pojazdu uprzywilejowanego wyposażonego w urządzenie ITS. Wszystko ma dziać się automatycznie. Po przejeździe radiowozu, ambulansu czy wozu straży pożarnej sygnalizacja świetlna wróci do normalnej pracy.
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię