Na razie nie będzie podwyżek opłat za wodę i ścieki. Wody Polskie: „Braki formalne we wniosku MPWiK”

mycie dłoni
Mycie dłoni | fot. Adobe Stock

Na razie nie będzie 31-procentowej podwyżki opłat za wodę i ścieki dla mieszkańców Lublina. Wody Polskie zwróciły się do MPWiK o uzupełnienie wniosku dotyczącego zmian w taryfach.

Nowa taryfa za wodę i ścieki przesunięta w czasie

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie w połowie czerwca złożyło wniosek o skrócenie obowiązywania obecnej taryfy za wodę i ścieki. Miejskie wodociągi złożyły też drugi wniosek dotyczący nowych stawek. Spółka argumentowała to m.in. wzrostem cen zakupu energii elektrycznej na poziomie 369 proc.

Wpływ na podjęcie decyzji o podwyżkach cen wody i ścieków dla mieszkańców Lublina miał również wzrost o 260 proc. kosztów wywozu i zagospodarowania odwodnionych osadów ściekowych oraz rekordowy poziom inflacji w Polsce.

Dziś mieszkańcy Lublina płacą za wodę i ścieki łącznie 9,39 zł za metr sześcienny. MPWiK chce podwyższenia taryfy do 12,30 zł za metr sześcienny w pierwszym roku.

Zobacz także: MPWiK chce skrócenia obowiązującej taryfy. Mieszkańców czeka podwyżka cen za wodę i ścieki

Kilka dni temu (28.06) na 31-procentową podwyżkę taryfy nie zgodził się Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie. Wody Polskie nie ustalają wysokości taryf, a jedynie zatwierdzają lub nie, przedstawione przez przedsiębiorstwa wodociągowe propozycje.

„Wniosek MPWiK-u Lublin jest na etapie uzupełniania braków formalnych. W momencie gdy MPWiK Lublin ustosunkuje się do otrzymanego pisma i prześle brakujące załączniki, to w tym momencie po ponownej analizie formalnej będzie możliwe wszczęcie postępowania” – tłumaczy Jarosław Kowalczyk, rzecznik RZGW w Lublinie.

MPWiK uzupełnił już braki formalne i złożył dokumenty do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.

„Rozstrzygnięcie zapadanie w formie decyzji administracyjnej, w czasie do 45 dni od momentu uzupełniania braków formalnych. W przypadku konieczności składania dodatkowych wyjaśnień przez MPWiK Lublin termin ulegnie wydłużeniu o czas wyznaczony na złożenie dodatkowych uzupełnień oraz wyjaśnień” – wyjaśnia Jarosław Kowalczyk.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.