MPWiK chce skrócenia obowiązującej taryfy. Mieszkańców czeka podwyżka cen za wodę i ścieki

woda lecąca z kranu
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Mieszkańców Lublina może czekać podwyżka cen za wodę i ścieki. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji złożyło wniosek do lubelskiego oddziału Wód Polskich o skrócenie obowiązujących taryf i wprowadzenie nowych.

W wakacje możemy zapłacić więcej za wodę i ścieki

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie w środę 15 czerwca 2022 r. złożyło do Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej wniosek o skrócenie okresu obowiązywania taryfy dla zaopatrzenia w wodę i za odprowadzenie ścieków na terenie Lublina i ościennych gmin Jastków i Głusk zatwierdzonej decyzją z dnia 6 sierpnia 2021 r. na okres 3 lat oraz wniosek o zatwierdzenie nowej taryfy.

Jak przekonuje miejska spółka, wniosek o skrócenie okresu obowiązywania dotychczasowej taryfy i złożeniu nowego wniosku taryfowego wynika z udokumentowanych zmian warunków ekonomicznych, które zaistniały po wejściu w życie obecnie obowiązującej taryfy.

„Zmianie uległo otoczenie ekonomiczne, co spowodowało, że założenia przyjęte przy tworzeniu taryfy diametralnie zmieniły się. W konsekwencji obowiązujące ceny i stawki opłat nie pozwalają pokryć kosztów eksploatacji i utrzymania ponoszonych przez spółkę w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, a co za tym idzie prowadzić działalności na wymaganym poziomie” – tłumaczy Magdalena Bożko, rzeczniczka MPWiK.

Wzrost cen prądu dla MPWiK

Przetarg na zakup energii elektrycznej dotyczy Urzędu Miasta i jednostek organizacyjnych Gminy Lublin (m.in. oświatowych, opieki społecznej, ZDM, ZTM, ZNK), miejskich instytucji kultury, Ośrodka Leczenia Uzależnień SPZOZ oraz miejskich spółek (LPGK, MOSiR, TBS „Nowy Dom” i MPWiK).

„Ceny zakupu energii elektrycznej określane są w drodze przetargów publicznych na zakup energii elektrycznej, do których MPWiK przystępuje od 2015 roku wspólnie z Gminą Lublin. Gwarantuje to uzyskanie możliwie najkorzystniejszej ceny energii na rynku” – przekonuje rzeczniczka MPWiK.

​Rachunki za prąd dla MPWiK od lipca wzrosną o 369 procent. W ciągu roku nastąpi wzrost kosztów zakupu energii elektrycznej o ponad 11 mln zł.

„Tak drastyczny wzrost cen zakupu energii elektrycznej nie ma pokrycia w aktualnie obowiązujących cenach i stawkach opłat tj. w zatwierdzonej taryfie za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i za zbiorowe odprowadzanie ścieków na okres 3 lat” – twierdzi Bożko.

Wzrost kosztów wywozu i zagospodarowania odwodnionych osadów ściekowych

Na przestrzeni ostatnich kilku lat ceny odbioru i zagospodarowania odwodnionych osadów ściekowych wzrosły w sposób skokowy. W okresie od 28.02.2017 r. do 30.10.2019 r. wynagrodzenie jednostkowe netto za wywóz i zagospodarowanie odwodnionych osadów ściekowych wynosiło 95 zł/Mg, zaś od 01.11.2019 r. do 11.09.2021 r. 160 zł/Mg.

„Ustalając cenę za odprowadzane ścieki na 3 lata obowiązywania nowej taryfy przyjęło cenę zgodnie z obowiązującą w tym okresie umową, tj. 160 zł/Mg, indeksując ją jednie o planowany średnioroczny wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych” – wyjaśnia Magdalena Bożko.

Obecnie cena netto wynosi 426 zł/Mg, na mocy umowy zawartej 15.09.2021 roku, czyli tuż po zatwierdzeniu obecnie obowiązującej taryfy. Oznacza to wzrost rzędu 260 proc. tylko w pierwszym roku obowiązywania taryfy. Koszty eksploatacji i utrzymania w zakresie zbiorowego odprowadzania ścieków tylko w pierwszym okresie obowiązywania taryfy są niedoszacowane o ponad 6 mln zł.

Miażdżąca inflacja

W maju 2022 r. inflacja w Polsce osiągnęła poziom 13,9 proc.

„Dwucyfrowy, procentowy wymiar inflacji nie był i nie mógł być uwzględniony w kalkulacji cenowej przyjętej w aktualnie obowiązującej taryfie. To sytuacja bez precedensu, mająca przełożenie na każdy rodzaj kosztów ponoszonych przez spółkę. W obecnie obowiązującej taryfie średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych przyjęto na poziomie od 1,7 do 2,0 proc., który rażąco odbiega od ekonomicznych uwarunkowań w kraju i drastycznie pogarsza sytuację finansową spółki” – twierdzi miejska spółka w komunikacie.

Nowa propozycja stawek za wodę i ścieki w Lublinie

Dziś mieszkańcy Lublina płacą za wodę i ścieki łącznie 9,39 zł za metr sześcienny. MPWiK chce podwyższenia taryfy do 12,30 zł za metr sześcienny w pierwszym roku. Od 2023 r. opłata za wodę i ścieki urośnie do 12,54 zł, a od 2024 r. do 13,06 zł. Wszystkie podane kwoty są brutto, czyli z podatkiem.

Kiedy nowa taryfa mogłaby wejść w życie? Wody Polskie mają teraz 45 dni na rozpatrzenie wniosków MPWiK Lublin. W przypadku, gdyby nie było żadnych zastrzeżeń to nowa taryfa za wodę i ścieki zaczęłaby obowiązywać od sierpnia.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.