Okno czasu mieszczące się na początku deptaka wkrótce ukaże swoją zawartość wszystkim przechodniom. Ratusz ma już dokumentację projektową ogrodzenia okna czasu, które uniemożliwi pieszym wejście na szyby, a te zostaną wypolerowane.
Na oknie czasu żadna noga już niepostanie
Okno czasu skrywa wszystkie nawierzchnie dróg odkrytych podczas prac na Placu Litewskim. Przechodnie mogą obejrzeć dokładnie, warstwa po warstwie, jak i z czego budowano dawniej Krakowskie Przedmieście. Okno czasu mieści się w miejscu, w którym odkryto najstarszą nawierzchnię ulicy. Ekspozycję można podziwiać przez zbrojoną szybę, po której można spacerować.
Kilkuletnie użytkowanie zabudowy okna czasu spowodowało wytarcie (wypiaskowanie) powierzchni szklanej, przez którą nie widać jego zawartości. Pod koniec lipca wykonano próbne polerowanie jednej z szyb okna czasu. Z uwagi na zadowalający efekt prace podjęto decyzję o kontynuowaniu prac i wypolerowaniu całego oszklenia.
Dalsza część tekstu pod zdjęciem
Zobacz także: Próbne polerowanie dało efekt. Być może uda się uniknąć kosztownej rewitalizacji okna czasu
Po wypolerowaniu jednej szyby wokół okna czasu rozwieszono czerwoną taśmę, która miała uniemożliwić przechodniom wejście na wypolerowaną nawierzchnię. Niestety, taśma codziennie była zrywana, a na szybie pojawiły się nowe rysy spowodowane ponownym kontaktem nawierzchni z pieszymi. Wtedy też podjęto decyzję o montażu ogrodzenia wokół okna czasu.
Zobacz także: Po wypolerowanej szybie i tak chodzą ludzie, nie pomagają taśmy. Ogrodzenie ma zniechęcić do wejścia na okno czasu
„Jesteśmy w trakcie procedur związanych z przygotowaniem zadania do realizacji, w tym wyboru wykonawcy. Dysponujemy już dokumentacją projektową oraz decyzją konserwatorską. W najbliższych dniach planujemy złożyć zgłoszenie zamiaru rozpoczęcia robót do Wydziału Architektury i Budownictwa” – mówi Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.
Jak będzie wyglądać ogrodzenie okna czasu?
Na powierzchni stropu okna czasu zostanie zainstalowanych sześć słupków w kształcie kostek o wymiarach 45 x 45 x 45 cm w okładzinie z płyt granitowych, które będą stanowiły główną ochronę przed najechaniem.
Pomiędzy słupkami projekt przewiduje montaż stalowych barierek z zimnogiętych rur kwadratowych, które uniemożliwią wchodzenie przechodniom na powierzchnię okna czasu. Po zainstalowaniu barierek, szyby stropu okna zostaną wyszlifowane do pełnej przejrzystości.
Czyli w takiej formie to okno nie ma żadnego sensu i niech lepiej z likwidują, skoro Miasto nie zna technologi jak działa to w wielu innych miastach że wszystko widać i ludzie po tym chodzą bo na tym właśnie polega taka atrakcja.