MPWiK złożył nowy wniosek podwyżki opłat za wodę i ścieki w Lublinie. Tym razem przejdzie?

Podwyżka opłat za wodę i ścieki
Podwyżka opłat za wodę i ścieki | fot. Adobe Stock

Podwyżki opłat za wodę i ścieki powinni spodziewać się mieszkańcy Lublina. MPWiK złożyło nowy wniosek o zatwierdzenie taryfy za wodę i ścieki. Poprzedni wniosek został odrzucony przez Wody Polskie. Tym razem przejdzie?

MPWiK chce podwyższyć opłaty za wodę i ścieki

Miejskie wodociągi przygotowały nowy projekt podwyżki opłat za wodę i ścieki. Dziś mieszkańcy Lublina płacą za wodę i ścieki łącznie 9,77 zł za metr sześcienny. MPWiK chce podwyższenia taryfy do 10,99 zł za metr sześcienny, czyli o 1,22 zł więcej niż obecnie; wzrost o 12,5 proc. To już druga wersja nowej taryfy, poprzednia nie została zatwierdzona ze względu na zbyt duży wzrost cen.

MPWiK w uzasadnieniu wniosku o skrócenie obowiązującej taryfy jako przyczynę podał wzrost cen zakupu energii elektrycznej oraz wzrost kosztów zagospodarowania osadów. Przeprowadzona przez Wody Polskie analiza wykazała, że wpływ na podwyżkę mają też inne czynniki, takie jak zwiększenie kosztów amortyzacji, wynagrodzenia, materiałów, usług obcych oraz marży zysku, których MPWiK we wniosku nie wskazał.

Zobacz także: Woda i ścieki na razie nie będą droższe. Wody Polskie odrzuciły nową taryfę MPWiK

„Proponowane ceny i stawki opłat zostały oszacowane na najniższym możliwym poziomie uwzględniającym jedynie wzrost dwóch, spośród wielu, pozycji kosztowych. Mają zapobiec utracie płynności finansowej przedsiębiorstwa, co stanowi realne zagrożenie dla dalszej działalności spółki, przy obecnie obowiązującej taryfie” – twierdzi Magdalena Bożko, rzecznik prasowy MPWiK Lublin.

MPWiK wyliczył nową taryfę na podstawie wzrostu ceny odbioru i zagospodarowania odwodnionych osadów ściekowych oraz ceny zakupu energii elektrycznej. Niedoszacowanie kosztów eksploatacji i utrzymania w zakresie zbiorowego odprowadzania ścieków w pierwszym roku obowiązywania taryfy wyliczono na 6 mln zł, w drugim i trzecim roku obowiązywania obecnej taryfy o blisko 15 mln zł. W przypadku energii elektrycznej to ponad 23,4 mln zł (do końca okresu obowiązywania obecnej taryfy).

Dopóki nowe stawki proponowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji nie zostaną zatwierdzone przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, będą stosowane dotychczasowe ceny, które miały obowiązywać do sierpnia 2023 r. Projekt nowej taryfy trafił do RZGW, który znów będzie badał, czy podwyżka nie będzie zbytnim obciążeniem dla odbiorców.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.