Woda i ścieki na razie nie będą droższe. Wody Polskie odrzuciły nową taryfę MPWiK

Woda w kranie
Woda w kranie | fot. Adobe Stock

Wody Polskie po raz kolejny nie zatwierdziły wniosku taryfowego MPWiK za wodę i ścieki dla Lublina. Spółka wnioskuje o 26-procentowy wzrost opłat, na który Wody Polskie nie wyrażają zgody.

MPWiK chce podwyżek cen wody i ścieków

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie wnioskowało o skrócenie okresu obowiązywania dotychczasowej taryfy i zatwierdzenie nowej. Dziś mieszkańcy Lublina po sierpniowej korekcie taryfy płacą za wodę 4,20 zł i ścieki 5,57 zł, co daje łącznie 9,77 zł za metr sześcienny. MPWiK chce podwyższenia taryfy do 12,30 zł za metr sześcienny, czyli o 2,53 zł więcej niż obecnie.

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie odmówił skrócenia okresu obowiązywania dotychczasowej taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków oraz odmówił zatwierdzenia nowej taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.

„MPWiK w uzasadnieniu wniosku o skrócenie obowiązującej taryfy jako przyczynę podał wzrost cen zakupu energii elektrycznej oraz wzrost kosztów zagospodarowania osadów” – mówi Jarosław Kowalczyk, rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej – Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Lublinie.

Jak dodał, przeprowadzona przez Wody Polskie analiza wniosku MPWiK wykazała, że wpływ na podwyżkę mają też inne czynniki, takie jak zwiększenie kosztów amortyzacji, wynagrodzenia, materiałów, usług obcych oraz marży zysku, których MPWiK we wniosku nie wskazał.

„Przedsiębiorstwo dokonało również zmian w alokacji kosztów pośrednich, zwiększając koszty wydziałowe i działalności pomocniczej, a zmniejszając koszty ogólnozakładowe. Spółka, składając wniosek, ma obowiązek wskazać wszystkie przesłanki, które wpłynęły na zmiany poszczególnych kosztów w nowym projekcie taryfie oraz musi je udokumentować” – wskazuje Kowalczyk.

W uzasadnieniu czytamy, iż Wody Polskie dostrzegły wzrost kosztów innych niż energia elektryczna i zagospodarowanie osadów, których MPWiK nie podaje jako uzasadnione przypadki, a mają one istotny wpływ na wzrost taryfy, RZGW był zmuszony odmówić skrócenia obowiązującej taryfy i zatwierdzenia nowej na kolejny 3-letni okres.

MPWiK Lublin analizuje otrzymaną decyzję pod kątem prawnym i prawdopodobnie złoży nowy wniosek o skrócenie okresu obowiązywania taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków wraz z projektem nowej taryfy oraz uzasadnieniem.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.