MPK Lublin: Na ulice miasta wyjadą nowe autobusy przegubowe

Autobus przegubowy linii 10 MPK Lublin | fot. Dominik Wąsik

Do końca tego tygodnia do MPK Lublin ma dotrzeć pierwsza partia wydzierżawionych autobusów przegubowych marki Solaris. Jeszcze w lutym zaczną wozić pasażerów.

Wydzierżawione przez MPK Lublin przegubowce marki Solaris mają być dostarczone w dwóch transzach. Pierwsza partia w ilości pięciu pojazdów powinna zostać dostarczona do 6 lutego, ale już wiadomo, że przegubowce dojadą do Lublina jeszcze w tym tygodniu.

– Nowe autobusy powinny zacząć wozić pasażerów w połowie lutego – informuje Dariusz Tomasik z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie.

Pozostała dziesiątka zgodnie z umową ma być dostarczona maksymalnie do 26 lutego, ale prawdopodobnie, i w tym przypadku ten termin ulegnie przyspieszeniu.

Wydzierżawione autobusy są niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację, system monitoringu, elektroniczne wyświetlacze oraz tzw. ciepłe guziki, czyli otwierania konkretnych drzwi przez pasażera, gdy pojazd zatrzyma się na przystanku.

Dodatkowo we wszystkich przegubowcach zamontowane zostały biletomaty, dające możliwość płacenia nie tylko gotówką, ale również kartą bankomatową. W tych pojazdach są też porty USB, więc w czasie jazdy pasażer będzie mógł sobie na przykład podładować telefon komórkowy.

Dzierżawa na 10 lat

Umowę z konsorcjum Solaris Bus & Coach S. A. oraz Millennium Leasing Sp. z o.o. MPK Lublin podpisało w dniu 29 września. Okres dzierżawy pojazdów w tym przypadku ma wynieść 10 lat. Konsorcjum dostało ponad 31 mln zł, pierwotnie MPK Lublin miało do wydania 28 mln zł.

Kolejne pojazdy komunikacji miejskiej do wakacji

Jeszcze w 2018 roku do naszego miasta ma dotrzeć 38 pojazdów zamówionych przez lubelski ratusz. Do 30 marca dostarczonych ma być 15 autobusów przegubowych marki Solaris. Następna dostawa do 21 maja będzie obejmowała 15 przegubowych trolejbusów marki Ursus. Natomiast do 29 maja Ursus ma nam dostarczyć 8 krótszych autobusów.

Przetargi w 2018 roku

Miasto zapowiada już kolejne przetargi na zakup taboru komunikacji miejskiej. – W 2018 r. planujemy ogłosić postępowania przetargowe na zakup 32 autobusów elektrycznych i 10 trolejbusów – zapowiada Anna Zalewska z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

W pierwszym kwartale 2018 r. ma być zamówionych 10 trolejbusów o długości 12-metrów i 20 elektrycznych autobusów. Dodatkowo w ramach jednego z zamówień zakupione zostaną cztery ładowarki do szybkiego ładowania autobusów elektrycznych. Natomiast w IV kwartale planowany jest zakup 12 sztuk „elektryków”.

Wszystkie „zakupy” będą realizowane w ramach projektów unijnych.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.