Mniej miejsc do parkowania, więcej zieleni. Tak się zmieni centrum Lublina

Krakowskie Przedmiescie2
W miejsce parkingu pojawi się zieleń | fot. Miasto Lublin

Na Krakowskim Przedmieściu w Lublinie pojawi się więcej zieleni. W miejscach, gdzie obecnie parkują auta, zasadzone zostaną drzewa i ponad 700 krzewów ozdobnych.

Rozpoczęły się prace rozbiórkowe nawierzchni miejsc postojowych wzdłuż ul. Krakowskie Przedmieście, na odcinku od ul. 3 Maja do ul. Ewangelickiej. Obecnie ten fragment obejmuje pas drogowy z 27 miejscami parkingowymi. Po zakończonych pracach do dyspozycji pozostanie 14 miejsc parkingowych, w tym 2 dla osób z niepełnosprawnościami.

Prace rozbiórkowe rozpoczęto od usunięcia nawierzchni z kostki brukowej wraz z podbudową w zakresie projektowanych rabat. Na czas prowadzonych robót wyłączone są z użytkowania miejsca parkingowe po stronie sądu. Wygrodzony jest również pas jezdni o szerokości ok. 3 metrów. Na pozostałej części jezdni odbywa się ruch dwukierunkowy po dwóch pasach ruchu. Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Krakowskie Przedmieście, 3 Maja i Kołłątaja działa w systemie „żółty puls”. Ten etap prac potrwa około dwóch tygodni.

Krakowskie Przedmiescie1
W miejsce parkingu pojawi się zieleń | fot. Miasto Lublin

Dopiero po zrealizowaniu tych czynności możliwe będzie sadzenie drzew, co powinno rozpocząć się na początku grudnia. Po nasadzeniu lip drobnolistnych, w rabatach pojawią się krzewy – róże i irgi błyszczące. Zakończenie prac związanych z zielenią, pozwoli rozpocząć roboty drogowe w zakresie chodników i miejsc parkingowych.

„O ile warunki atmosferyczne pozwolą, prace te będą realizowane w tym roku, podobnie jak planowany remont nawierzchni jezdni ul. Krakowskie Przedmieście. Jeśli warunki pogodowe uniemożliwią jednak roboty drogowe na jezdni, to będą one kontynuowane wiosną przyszłego roku” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Parkowanie będzie odsunięte od rejonu skrzyżowania z ul. 3 Maja i przejścia dla pieszych, z uwagi na przewężenie chodnika w obrębie tego skrzyżowania. W tym miejscu pojawią się dwie duże rabaty z drzewami, nasadzeniami niskimi oraz 3 stojaki dla rowerów. Miejsca do parkowania zostaną uporządkowane i skoncentrowane głównie przed siedzibą Sądu Okręgowego.

„W rejonie sądu miejsca parkingowe zostaną poprzedzielane mniejszymi rabatami, z dwoma drzewami w każdej. Pojawią się tym samym trzy obszary z dwoma stanowiskami parkingowymi oraz 6 stanowisk parkingowych na wprost schodów Sądu. Na końcu, najbliżej murku z kwiatami, zamontowane będą kolejne 3 stojaki rowerowe” – tłumaczy Justyna Góźdź.

Krakowskie Przedmiescie wizualizacja
Wizualizacja Krakowskiego Przedmieścia po zmianach

Organizacja ruchu w zakresie parkowania zostanie zmieniona do końca grudnia. Koszt prac zarówno drogowych, jak i tych związanych z nasadzeniami zieleni szacowany jest na około 900 tys. zł.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Super, będzie na co patrzeć i kląć szukając miejsca do zaparkowania. 900 tys na utrudnienie mieszkańcom życia. Brawo

  2. W końcu ktoś rozsądny pozbędzie się części szpaleru samochodów, które psują estetykę centrum.