Młode sokoły zostały zaobrączkowane. Wróciły do gniazda na kominie lubelskiej elektrociepłowni

Młode lubelskie sokoły zostały zaobrączkowane | fot. UM Lublin

W środę zostały zaobrączkowane młode sokoły, które pod koniec kwietnia przyszły na świat na kominie lubelskiej elektrociepłowni. To dwie samice i jeden samiec.

Obrączkowanie młodych sokołów z komina lubelskiej elektrociepłowni na Wrotkowie odbyło się w środowy poranek. Na 150-metrowy komin wjechała grupa ornitologów, która wyjęła z gniazda trzy młode sokoły i przetransportowała je na dół, gdzie zostały zważone i zaobrączkowane. Ptaki mają już prawie trzy tygodnie, więc to odpowiednia pora na ich oznakowanie.

Młode lubelskie sokoły zostały zaobrączkowane | fot. UM Lublin
Młode lubelskie sokoły zostały zaobrączkowane | fot. UM Lublin

Wszystkie monitorowane sokoły wędrowne są indywidualnie znakowane dwoma rodzajami obrączek. Lubelskie młode sokoły otrzymały: na jedną nogę niebieską obrączkę obserwacyjną z dużymi literami i cyframi. Niebieski kolor obrączki obserwacyjnej oznacza, że sokół urodził się w naturze. Na drugą nogę trafiła żółta obrączka ornitologiczna, której kolor świadczy o urodzeniu w środowisku miejskim.

Ciekawostka: Podczas polowania osiągają prędkość nawet do 400 km/h, podczas tzw. pikowania. Są ornitofagami co oznacza, że żywią się tylko ptakami łapanymi w locie na otwartej przestrzeni.

Czytaj także: Sokoły z komina lubelskiej elektrociepłowni zjadły zatrutego gołębia. Dwa młode padły

Wymyśl imiona dla młodych sokołów

Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „SOKÓŁ” przygotowało konkurs na imiona dla trzech młodych sokołów. Dla zwycięzców będą ufundowane ciekawe nagrody przez PGE EC Lublin, Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne oraz Stowarzyszenie „SOKÓŁ”. Szczegóły znajdziesz tutaj.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.