„Mistrzostwo” nowy cykl scenicznych prezentacji tekstów najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy i dramatopisarek

Wyrypajew
fot. Materiał organizatora

Czytelnia Dramatu zaprasza na cykl „Mistrzostwo”, czyli sceniczne prezentacje tekstów najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy i dramatopisarek. Cykl inauguruje tekst „Iluzje” Iwana Wyrypajewa w reżyserii Daniela Adamczyka.

Mistrzostwo: Iwan Wyrypajew – „Iluzje”

To opowieść o dwóch małżeństwach, które w ostatnich dniach życia wyznają prawdę o swojej miłości. Ich losy opowiada czworo obcych. Sztuka w poruszający sposób stawia pytanie, czy nasze uczucia i relację są prawdziwe? A może żyjemy iluzjami? Najistotniejsze wystawienia „Iluzji” zrealizowano jak dotąd w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie (w reżyserii samego autora) oraz w Teatrze na Woli w Warszawie – później także w Teatrze Telewizji (w reżyserii Agnieszki Glińskiej).

Czytanie sztuk, czy też czytanie performatywne to tradycyjny sposób sprawdzania wartości i jakości tekstu scenicznego, który daje twórcom możliwość zaprezentowania ich warsztatu reżyserskiego i aktorskiego. Jest to forma pomiędzy zwykłym czytaniem a pełnoprawnym spektaklem. To próba szybkiego przekazania emocji zawartych w tekście.

W przypadku prezentacji „Iluzji” Iwana Wyrypajewa mamy do czynienia z nie tyle spektaklem, ile ze spotkaniem. Aktor nie tyle gra, ile opowiada. Zaprojektowana przez artystę intymna bliskość w paradoksalnym połączeniu z dystansem opowieści uruchamia niezwykły wymiar odbioru. Formuła czytania performatywnego tę wyjątkowość podkreśla. Wyjątkowy tekst „Iluzji” zaprezentują aktorzy: Wojciech Rusin, Arkadiusz Cyran, Ewa Pająk oraz Anita Tomczak.

W ramach kolejnych prezentacji zapoznamy się bliżej z tekstami tak znanych autorów jak Dorota Masłowska, Wiesław Myśliwski, Paweł Demirski czy Małgorzata Sikorska-Miszczuk.

Mistrzostwo: Iwan Wyrypajew – „Iluzje”
Kiedy: 23 kwietnia, godz. 19:00
Gdzie: Sala Kameralna / Piwnice CK
Bilety: wstęp wolny

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.