Mieszkańcy otrzymali alert RCB. Zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej od 27 czerwca

Zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej od 27 czerwca
Zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej od 27 czerwca | fot. Adobe Stock

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało do mieszkańców czterech województw Alert RCB, w którym ostrzega przed… zmianą od 27 czerwca standardu nadawania telewizji naziemnej.

Alert RCB zmiana standardu nadawania TV naziemnej

„27 czerwca w województwie lubelskim nastąpi zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej. Sprawdź, czy Twój telewizor działa w nowym systemie” – takiej treści Alert RCB otrzymali dziś mieszkańcy województwa lubelskiego. Podobne wiadomości trafiły również do mieszkańców województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i mazowieckiego.

W ostatnim fragmencie wiadomość jest jeszcze wzmianka, że dodatkowych informacji można szukać na rządowych stronach internetowych i specjalnej witrynie CyfrowaTV.

W tym miejscu nasuwa się pytanie, czy jest to powód do wysyłania alertów o zagrożeniu? Według rządu tak. Zazwyczaj mieszkańcy Polski otrzymują alerty RCB dotyczące m.in. porywistego wiatru, burzy, intensywnych opadów śniegu lub możliwych przerw w dostawie prądu.

Jak czytamy na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, alert wysyłany jest „tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, gdy bezpośrednio zagrożone jest życie”. Otrzymują go osoby przebywające na obszarze potencjalnego zagrożenia. Wiadomość ta ma pomóc uniknąć niebezpieczeństwa lub zminimalizować jego skutki.

Wśród tych wytycznych trudno znaleźć wyjaśnienie, dlaczego zmianę standardu nadawania telewizji potraktowano jako „sytuację nadzwyczajną”.

Zmiana standardu nadawania TV. Co to znaczy?

W czterech wymienionych wyżej województwach od poniedziałku 27 czerwca nastąpi przejście na standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC. Do nowego standardu zostaną przełączone multipleksy (pakiety telewizji naziemnej) MUX-1, MUX-2 oraz MUX-4, przez co kanały nadawane będą w wyższej jakości audio i wideo – Full HD.

Jeśli nasz telewizor nie spełnia wymagań, konieczna może okazać się wymiana dekodera lub telewizora. Przypominamy, że rząd oferuje dopłaty na ten proces — w kwocie 100 zł na wymianę dekodera i 250 zł na zakup nowego telewizora. Szczegóły dostępne tu: Pod koniec czerwca woj. lubelskie przejdzie na DVB-T2. Część telewizorów może przestać odbierać sygnał

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Zlikwidować alery RCB bo za chwilę będą wybory i będą bombardować politycznymi wiadomościami…………..