Najnowsze spoty
Od 27 czerwca naziemna telewizja cyfrowa zostanie przełączona na standard DVB-T2 na terenie województwa lubelskiego. Tego samego dnia wyłączony zostanie sygnał DVB-T. Wielu mieszkańców regionu może stracić dostęp do kanałów naziemnych.
DVB-T2 od kiedy LUBELSKIE?
Od 27 czerwca w województwie lubelskim sygnał naziemnej telewizji cyfrowej zostanie przełączony na nowy standard. Konkretnie w standard DVB-T2, który zastąpi używany dotychczas DVB-T. Umożliwia on nadawanie kanałów w wyższej rozdzielczości – HD.
Nowy standard jest wprowadzany na całym obszarze Unii Europejskiej. Uruchomienie DVB-T2 ma też związek z nowym podziałem częstotliwości radiowych. Część zakresów używanych do tej pory przez telewizję będzie teraz przeznaczona na potrzeby usług telekomunikacji bezprzewodowej.
Kogo dotyczą zmiany?
Standard DVB-T2 nie będzie wprowadzany w telewizjach satelitarnych i kablowych. Dotyczy tylko naziemnej telewizji cyfrowej. Za jej pośrednictwem do widzów w Polsce dociera ponad 30 bezpłatnych programów. W lubelskim największy zasięg mają anteny masztów w Piaskach koło Lublina i w Tarnawatce w okolicach Zamościa.
Aby odbierać sygnał cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T2 musimy mieć dostosowany do tego telewizor lub dekoder DVB-T2. Ważne! Nie trzeba wymieniać anteny. Nadawane programy podzielone są na grupy określane jako multipleksy (MUX) i dostępne są na różnych kanałach telewizora w zależności od regionu. Odbiorcy z województwa lubelskiego mają teraz do dyspozycji:
- multipleks MUX-1 (kanał 22, 33 lub 34 telewizora): TTV, Polo TV, Eska TV, Antena HD, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV
- multipleks MUX-2 (kanał 21, 24 lub 32): Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6
- multipleks MUX-3 (kanał 23, 36, 42 lub 52): TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP3 Lublin, TVP Historia, TVP Sport HD
- multipleks MUX-4 (kanał 32, 35 lub 38): kanały płatne oraz niekodowany Wydarzenia 24
- multipleks MUX-8 (kanał 7 lub 12): TVP Kultura HD, TVP Rozrywka, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP.
Jak sprawdzić, czy telewizor odbiera sygnał DVB-T2?
To, co stanie się normą po 27 czerwca 2022 roku, można zobaczyć i wypróbować już teraz. Wybrane nadajniki w województwie lubelskim emitują od kilku miesięcy multipleks z programami Telewizji Polskiej w formacie DVB-T2. W nowym standardzie nadaje programy TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Kultura, TVP Polonia i TVP Rozrywka. Jeżeli pojawiły się na liście kanałów waszego telewizora i możecie je oglądać oznacza to, że jesteście gotowi na DVB-T2.
Po wprowadzeniu DVB-T2 mogą zmienić się kanały nadawania programów i trzeba będzie ponownie dostroić telewizor.
Jak sprawdzić, czy nasz telewizor będzie działać w standardzie DVB-T2? Są dwa sposoby: wyszukać nasz model telewizora w Internecie, lub wejść na kanał Sprawdzam TV, który znajduje się na 28 kanale naziemnej telewizji cyfrowej. Nadawana jest tam jedna plansza kontrolna z tekstem „Brawo! Twój telewizor jest gotowy na nowy standard telewizji naziemnej.” Jeśli takiego obrazu nie widzimy – telewizor i dekoder (jeśli taki posiadamy) gotowe na nowy standard nie są i od 27 czerwca nie będą wyświetlać żadnych kanałów.
MUX-3 po 27 czerwca jeszcze w standardzie DVB-T
Urząd Komunikacji Elektronicznej 24 marca 2022 r. wydał decyzję pozwalającą Telewizji Polskiej zmienić standard nadawania kanałów w multipleksie MUX-3 z DVB-T na DVB-T2 w dowolnie wybranym przez siebie terminie do dnia 31 grudnia 2023 r. Dzięki tej decyzji widzowie, których odbiorniki nie są jeszcze przystosowane do nowego standardu telewizyjnego DVB-T2, nie utracą dostępu do programów TVP: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Historia, TVP Sport HD, TVP Info HD.
W przypadku zmiany standardu z DVB-T na DVB-T2 dla multipleksów MUX-1, MUX-2 i MUX-4 harmonogram pozostaje bez zmian i w województwie lubelskim przełączenie nastąpi od 27 czerwca 2022 r.
Dofinansowanie do zakupu telewizora i dekodera
Do 31 grudnia 2022 r. wszyscy chętni mogą złożyć wniosek o dofinansowanie do zakupu telewizora i dekodera. W przypadku zakupu telewizora kwota dofinansowania wynosi 250 zł, natomiast w przypadku dekodera jest to 100zł. Wniosek o dofinansowanie możesz złożyć przez Internet na stronie gov.pl lub w jednej z placówek Poczty Polskiej. Złożenie wniosku nic nie kosztuje.
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię