Miejski Urząd Pracy w Lublinie nie chciał wypłacić dotacji na pokrycie bieżących kosztów działalności

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Miejski Urząd Pracy w Lublinie nie chciał wypłacić restauracji dotacji na pokrycie bieżących kosztów działalności. Interweniował Rzecznik MŚP.

Dotacja na pokrycie bieżących kosztów działalności

Do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców zwróciła się Spółka z wnioskiem o interwencję w postępowaniu przed Miejskim Urzędem Pracy w Lublinie w sprawie uzyskania dotacji na pokrycie bieżących kosztów działalności gospodarczej mikro i małego przedsiębiorcy.

„Miejski Urząd Pracy w Lublinie odmówił Spółce wypłaty dotacji wskazując, że Spółka nie posiadała w rejestrze REGON przeważającego kodu działalności gospodarczej PKD wymienionego w ustawie o COVID-19” – czytamy w komunikacie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Spółka wyjaśniła, że rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej wiele lat temu wpisanych zostało 56 różnych kodów, a pierwszy z nich wpisany został do rejestru REGON jako przeważająca działalność gospodarcza, podczas gdy głównym profilem działalności od dnia założenia Spółki była działalność restauracyjna klasyfikowana według PKD 56.10.A.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wystąpił do Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie z wnioskiem o ponowne rozpoznanie sprawy Spółki, wskazując, że celem wprowadzenia ustawy, było udzielenie wsparcia najbardziej poszkodowanym przedsiębiorstwom działającym w branżach, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z nowymi zasadami bezpieczeństwa, bądź też ponoszących koszty związane z obostrzeniami sanitarnymi skutkującymi spadkiem frekwencji itd.

Zdaniem Rzecznika MŚP, z uwagi na cel ustawy, organy powinny dążyć do udzielania pomocy wszystkim przedsiębiorcom, którzy rzeczywiście, a nie tylko formalnie spełniają kryteria do uzyskania wnioskowanej pomocy.

„W ocenie Rzecznika stosowana przez organy wykładnia językowa prowadzi do wypaczenia celów dla których wprowadzone zostały omawiane instrumenty wsparcia. Dochodzi m.in. do niedopuszczalnych z punktu widzenia zasad demokratycznego państwa prawnego sytuacji, w których wsparcie otrzymają wnioskodawcy, którzy mają wpisany kod PKD wymieniony w przepisie art. 15zze4 ustawy COVID-19, a rzeczywiście nie prowadzą działalności we wskazanym zakresie. Natomiast ci przedsiębiorcy, którzy wolą ustawodawcy mieli być objęci pomocą, jej nie otrzymują ze względu na popełnienie błędu formalnego polegającego na niezaktualizowaniu kodu PKD” – informuje Biuro Rzecznika MŚP.

W odpowiedzi na powyższe wystąpienie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Miejski Urząd Pracy w Lublinie pismem z dnia 8 kwietnia 2021 r. poinformował, że zmienił stanowisko w przedmiotowej sprawie i zlecił w dniu 06 kwietnia 2021 r. wypłatę Spółce wnioskowanej dotacji.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.