Miejska spółka przejmuje strefę płatnego parkowania w centrum Lublina. Jakie zmiany czekają kierowców od 11 maja?

Parkomat w Strefie Płatnego Parkowania w Lublinie
Parkomat w Strefie Płatnego Parkowania w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

MPK Lublin od 11 maja będzie wyłączonym operatorem Strefy Płatnego Parkowania w Lublinie. Na samym początku kierowcy nie odczują żadnych zmian. Na przełomie maja i czerwca do dyspozycji będą mieli kolejne aplikacje do płatności za parkowanie – SkyCash i mPay.

MPK Lublin przejmuje płatny parking w centrum Lublina

Jak już wcześniej informowaliśmy, od najbliższej soboty (11.05) Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie będzie głównym operatorem Strefy Płatnego Parkowania, a to oznacza, że miejska spółka będzie zarządzać całym tym obszarem. MPK dotychczas odpowiadało za zarządzanie podstrefą D – obecnie C. W Strefie Płatnego Parkowania dostępnych jest ponad 2,7 tys. miejsc postojowych.

„Przejęcie zarządzaniem SPP będzie odbywać się płynnie, bez jakichkolwiek zakłóceń i problemów dla kierowców w niej parkujących. Zależy nam na zachowaniu jej ciągłości i dostępności dla mieszkańców, tym samym nowe funkcjonalności będą wdrażane sukcesywnie zgodnie z określonymi w umowie terminami” – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.

Poza nowym operatorem, od 11 maja zasady korzystania ze Strefy Płatnego Parkowania pozostają bez zmian. Kierowcy nadal będą mogli parkować w trzech podstrefach – A, B i C zgodnie z obowiązującym cennikiem. Ponadto będą też korzystać z dotychczasowej aplikacji do płatności za parkowanie – City Park App, przy czym na przełomie maja i czerwca będzie można skorzystać również z aplikacji SkyCash i mPay.

Od 11 maja biuro SPP będzie zlokalizowane przy ul. Lubartowskiej 72A.

MPK szuka firmy, która dostarczy nowe parkomaty i system e-kontroli

W ogłoszonym przez MPK przetargu na dostawę w formie dzierżawy 175 nowych parkomatów oraz ich montaż i zaprogramowanie, a także dostawę systemu do obsługi SPP, zgłosiły się łącznie 3 firmy. Ich oferty przekraczają założony przez miejską spółkę budżet – 12,2 mln zł. Najdroższa opiewa na kwotę 26,3 mln zł, a najtańsza 16,4 mln zł. Najmniej oczekuje dotychczasowy operator SPP – City Parking Group z Grudziądza.

„Aktualnie jesteśmy w trakcie rozstrzygania postępowania przetargowego. Wyłoniona firma będzie wymieniać urządzenia do obsługi płatności sukcesywnie, maksymalnie do 10 sierpnia. Wykonawca przygotuje też nową stronę internetową z funkcją e-sklepu, gdzie kierowcy będą mogli kupić abonamenty parkingowe. Ta funkcja zostanie wdrożona najpóźniej do 10 listopada” – mówi Tomasz Fulara, prezes MPK Lublin.

8-letnia umowa pomiędzy miastem a MPK zakłada, że kontrolę uiszczania opłat za parkowanie w SPP będą prowadzić kontrolerzy (co najmniej 16) oraz sukcesywnie nastąpi wdrażanie e-kontroli z wykorzystaniem systemu skanowania tablic rejestracyjnych.

System e-kontroli zostanie wdrożony najpóźniej do 10 listopada. Wówczas przewidziano do kontroli 6 kontrolerów oraz dwa pojazdy, na których zostaną zainstalowane systemy do e-kontroli. Samochody zostaną zakupione przez MPK Lublin w ramach nowego postępowania przetargowego.

Szczegóły: Kierowców w Lublinie czeka parkingowa rewolucja. Będzie trudniej uniknąć opłaty na parkowanie

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.