Kierowców w Lublinie czeka parkingowa rewolucja. Będzie trudniej uniknąć opłaty na parkowanie

Samochody zaparkowane w Strefie Płatnego Parkowania na ul. Świętoduskiej
Samochody zaparkowane w Strefie Płatnego Parkowania na ul. Świętoduskiej | fot. Dominik Wąsik

Zbliżają się zmiany w strefie płatnego parkowania w Lublinie. MPK otworzyło oferty w przetargu na dostawę 175 nowych parkomatów. Zainteresowanie zamówieniem są trzy podmioty. Jeszcze w tym roku zostanie wdrożony system e-kontroli.

Miliony na obsługę Strefy Płatnego Parkowania w Lublinie

Od 11 maja 2024 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie przejmie zarządzanie nad Strefą Płatnego Parkowania, w której jest około 2740 miejsc postojowych podzielonych na trzy podstrefy: A, B i C. W związku z tym na początku marca MPK Lublin ogłosiło przetarg na dostawę w formie dzierżawy 175 nowych parkomatów oraz ich montaż i zaprogramowanie, a także dostawę systemu do obsługi SPP.

W ramach postępowania wpłynęły trzy oferty. Już na wstępie wszystkie przekraczają zarezerwowany przez MPK budżet – 12,2 mln zł. Najdroższa oferta opiewająca na 26,3 mln zł została złożona przez krakowską spółkę KBU. Na 20,7 mln zł wyceniło swoje usługi konsorcjum firm: Indigo Polska, Automatikon i SYSTEmEG NET. Najmniej oczekuje dotychczasowy operator SPP – City Parking Group z Grudziądza. Jego oferta to 16,4 mln zł.

„Teraz analizujemy złożone oferty pod kątem formalnym” – informuje Weronika Opasiak, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie. Kolejnym krokiem będzie decyzja o dołożeniu brakującej kwoty do najtańszej oferty lub unieważnieniu postępowania i rozpisaniu go na nowo. Druga opcja jest mało prawdopodobna, ponieważ MPK już od 11 maja przejmuje zarządzanie nad SPP. Na decyzję musimy jeszcze poczekać.

Nowe parkomaty i system e-kontroli

Wyłoniona firma będzie miała za zadanie wymienić dotychczasowe parkomaty na nowe. Będzie miała na to czas maksymalnie do 10 sierpnia. Od 11 maja kierowcy parkujący w SPP będą mieli do dyspozycji nowe aplikacje do płatności. Jakie? Na ten moment jeszcze nie wiadomo, bo przetarg nie został rozstrzygnięty. Wykonawca uruchomi również nową stronę internetową SPP, wraz z wdrożeniem e-sklepu. Ta funkcja zostanie wdrożona najpóźniej do 10 listopada.

Do 10 listopada firma będzie musiała wdrożyć również system e-kontroli, którego dotychczas w naszym mieście nie było. Na samochodach, które dostarczy MPK (miejska spółka ma w najbliższym czasie ogłosić postępowanie – red.), wykonawca zamontuje system e-kontroli składający się ze specjalnych kamer i oprogramowania.

Samochody e-kontroli zeskanują numery rejestracyjne pojazdów zaparkowanych w Strefie Płatnego Parkowania, a system zweryfikuje, czy za dany pojazd została wniesiona opłata za postój. Za nieopłacony postój pojazdu wezwania do wniesienia opłaty dodatkowej będą wysyłane do kierowców pocztą.

„Podczas kontroli samochodu nastąpi skanowanie tablicy rejestracyjnej, ale powstanie też dokumentacja fotograficzna wraz ze współrzędnymi GPS, dzięki którym dokładnie będzie wiadomo, w jakiej lokalizacji znajdował się weryfikowany samochód. Zaletą tego typu rozwiązania jest podwojona częstotliwość kontroli, monitoring strefy parkowania oraz mniej błędów i reklamacji” – wyjaśnia Opasiak.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Oczywiście miliony na zdzieranie opłat. Oczywiście ani grosza na powiększenie ilości miejsc parkingowych. Życie w mieście staje się koszmarem. Większość zachwycona

  2. A co dostaniemy w zamian? Więcej miejsc? Zmianę przepisów dla deweloperów, by wrócili do tworzenia przy blokach parkingów spełniających potrzeby mieszkańców i ich gości? A może remont ulic i zaķończenie z praktyką zalepiania dziury powstałej na innej dziurze, która utworzyła się na dziurze powstałej na jeszcze wcześniejszej?

  3. A co w momencie gdy będzie się w drodze do parkomatu,a samochód kontrolujący właśnie zeskanuje nasze tablice ?

  4. Coraz gorzej żyje się w tym mieście, czas się stąd zawijać. Na każdy problem podnoszenie opłat nie dając nic wzamian. Najlepiej zróbcie tu jeden wielki deptak dla pijanej młodzieży żeby mieli gdzie się bić po zmroku i co zarzygiwać po weekendowych melanżach.