Miasto wprowadziło regulamin dla karuzeli na pl. Litewskim. W wyniku licznych uszkodzeń atrakcję objęto też monitoringiem

Uszkodzony konik karuzeli na Placu Litewskim
Uszkodzony konik karuzeli na Placu Litewskim | fot. Dominik Wąsik

Na karuzeli jednocześnie może przebywać do 8 osób, maksymalny udźwig dla jednego konika to 100 kg, a dzieci poniżej 7 roku życia mogą korzystać z karuzeli tylko w obecności opiekuna – miasto wprowadziło regulamin korzystania z karuzeli na pl. Litewskim. Sama atrakcja została objęta monitoringiem.

Karuzela na pl. Litewskim w Lublinie

Karuzela na Placu Litewskim to najnowsza atrakcja tegorocznej miejskiej iluminacji świąteczno-noworocznej. Została ona udostępniona mieszkańcom i turystom 8 grudnia i będzie dostępna w przestrzeni publicznej do 4 lutego 2024 r. Koszt jej zakupy wyniósł miasto ok. 140 tys. złotych.

Obrotowa karuzela ma blisko 6 metrów średnicy, posiada 4 siedziska w postaci koników, a z zamontowanych głośników rozbrzmiewa świąteczna muzyka podczas zabawy. Napędzana jest przez użytkowników, którzy własnoręcznie muszą wprawić ją w ruch.

Już po niespełna tygodniu jej działania poinformowaliśmy jako pierwsi o pierwszych uszkodzeniach (TU: Nowa atrakcja już wymaga naprawy). Usterkę na szczęście udało się szybko naprawić, lecz już dnia następnego doszło do pierwszego poważniejszego aktu wandalizmu.

Szczegóły: Świąteczna atrakcja ciesząca się ogromną popularnością wśród mieszkańców i turystów padła ofiarą aktu wandalizmu

Do najnowszych uszkodzeń możemy dorzucić: rozbicie drugiej kuli z tworzywa nad konikiem, oderwanie elementu, po którym użytkownik wsiada na konika oraz oderwana część ogona kolejnego konika.

„Czekamy na wycenę uszkodzeń. Większość usterek, związanych z przerwami w działaniu części iluminacji, usunęliśmy bezzwłocznie w ramach bieżącego serwisu i gwarancji. Jednak czas naprawy zależy od skali uszkodzeń i w przypadku elementów dekoracyjnych od ich dostępności i terminu dostawy” – mówi Joanna Stryczewska z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Miasto zapewnia, że jest w stałym kontakcie z policją, gdy dochodzi do aktów wandalizmu.

„Karuzela objęta jest stałym monitoringiem, do którego mają dostęp służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w mieście” – informuje Joanna Stryczewska.

Miasto wprowadza zmiany

Użytkownicy karuzeli mogli w ostatnich dniach zauważyć, że pojawiła się tam informacja o tym, że obiekt jest monitorowany, a sama atrakcja otrzymała swój regulamin korzystania.

„Na ten moment nie planujemy wprowadzania radykalnych ograniczeń, liczymy natomiast na rozsądek użytkowników. Dla uporządkowania zasad korzystania z karuzeli wprowadzamy regulamin, który ustala reguły użytkowania zgodne z jej przeznaczeniem” – mówi Stryczewska.

Z regulaminu możemy dowiedzieć się, że karuzela wyposażona jest w mechanizm bezpieczeństwa uniemożliwiający rozpędzenie jej powyżej prędkości 4 obrotów na minutę.

Na samej karuzeli obowiązują następujące reguły:

 • Karuzela przewidziana jest dla osób od 7 roku życia. Dzieci do lat 7 muszą korzystać z karuzeli w obecności opiekuna.
 • Maksymalne obciążenie jednego miejsca na karuzeli (na koniku) to 100 kg
 • Maksymalna liczba osób przebywających na karuzeli to 8 osób: 4 osoby (po 1 na każdym koniku) oraz 4 opiekunów

Na karuzeli zabrania się:

 • Stania na podeście i wchodzenia na siedzisko podczas kręcenia się karuzeli
 • Wychylania się poza podest karuzeli
 • Wbiegania i zbiegania z podestu podczas kręcenia się karuzeli
 • Skakania po podeście karuzeli i jej elementach
 • Szarpania elementów karuzeli
 • Prób wprowadzania w obrót karuzeli w sytuacji, gdy nie jest ona podłączona do prądu
 • Użytkowania karuzeli z jakimikolwiek przedmiotami, które stwarzałyby zagrożenie dla osób uczestniczących w zabawie
 • Wchodzenia na górne elementy konstrukcji karuzeli
 • Korzystania z karuzeli poprzez usadzania więcej niż jednej osoby na jednym miejscu siedzącym, tj. koniku
 • Wprowadzania zwierząt na karuzelę

Na karuzeli oraz w bezpośrednim jej sąsiedztwie obowiązuje zakaz dewastowania urządzeń i elementów dekoracyjnych, zakłócania spokoju i porządku publicznego, zaśmiecania terenu, spożywania napojów alkoholowych lub innych środków odurzających oraz przebywania osób nietrzeźwych, oraz palenia tytoniu.

ZDJĘCIA

Oderwany element służący do wejścia na konika karuzeli na Placu Litewskim
Oderwany element służący do wejścia na konika karuzeli na Placu Litewskim | fot. Dominik Wąsik
Uszkodzony ogon konika karuzeli na Placu Litewskim
Uszkodzony ogon konika karuzeli na Placu Litewskim | fot. Dominik Wąsik
Uszkodzona druga kula karuzeli na Placu Litewskim
Uszkodzona druga kula karuzeli na Placu Litewskim | fot. Dominik Wąsik
Informacja o monitorowaniu karuzeli na Placu Litewskim
Informacja o objęciu monitoringiem karuzeli na Placu Litewskim | fot. Dominik Wąsik
Regulamin karuzeli na Placu Litewskim
Regulamin karuzeli na Placu Litewskim | fot. Dominik Wąsik

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.