Masz piec, kominek, fotowoltaikę lub pompę ciepła? Musisz zgłosić to do CEEB

Dym z komina
Dym z komina | Zdjęcie ilustracyjne: shutterstock

Od 1 lipca 2021 r. właściciele nieruchomości będą musieli zgłosić źródło ciepła w budynkach do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Za niezgłoszenie grozi kara grzywny.

Co to jest CEEB?

CEEB to skrót od Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jest to baza danych o urządzeniach grzewczych, której właścicielem jest Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Od 1 lipca 2021 r. właściciele lub zarządcy budynków będą musieli złożyć deklarację dotyczącą źródła ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych.

Obowiązkowi zgłoszenia do CEEB podlegają: sieć ciepłownicza, kocioł grzewczy na paliwa stałe, piec kaflowy lub wolnostojący opalany paliwem stałym (węgiel, pellet, drewno), kominek na paliwo stałe, kocioł olejowy, gazowy podgrzewacz przepływowy lub/i pojemnościowy, kominek gazowy, grzejnik gazowy, nagrzewnica gazowa, promienniki gazowe, trzony kuchenne, piecokuchnie, kuchnie węglowe, pompy ciepła, instalacje ogrzewania elektrycznego oraz kolektory słoneczne.

Deklaracje będzie można złożyć od 1 lipca 2021 r. w formie elektronicznej, czyli przez Internet lub w formie papierowej we właściwym urzędzie (zgodnie z lokalizacją budynku np. Urzędzie Gminy).

ZOBACZ TAKŻE:
► Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Gdzie złożyć deklarację w Lublinie?

Na wysłanie deklaracji właściciele nieruchomości będą mieli 12 miesięcy w przypadku budynków już istniejących. W przypadku nowo powstałych obiektów będzie to termin 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw. Krótszy termin dotyczy tylko domów i mieszkań oddanych do użytku od dnia 1 lipca 2021 r.

Jakie informacje zawiera deklaracja CEEB?

Deklaracja powinna zawierać następujące informacje:

  • imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby;
  • adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw;
  • informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach;
  • numer telefonu właściciela lub zarządcy (opcjonalnie);
  • adres e-mail (opcjonalnie).

Po otrzymaniu deklaracji urzędnicy wprowadzą dane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Będą na to mieli 6 miesięcy w przypadku nieruchomości „starych”, a 30 dni w przypadku nowo powstałych obiektów.

Kara za brak zgłoszenia do CEEB

Jeśli właściciel lub zarządca nie dopełni obowiązku zgłoszenia źródeł ciepła do CEEB, grozi mu mandat w wysokości 500 zł. Jeżeli sprawa trafi do sądu, kara może wzrosnąć do kwoty 5 000 zł. Nie przewidziano jednak kar za podanie błędnych informacji.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Nasze Państwo powróciło do starych metod, karać i zastraszać. Nie można ludziom przekazać np. w doskonałych mediach TVP informacji, po co jest ta ewidencja, kto będzie z niej korzystał, dlaczego są to tak szczegółowe dane itd.? Ludzie w Polsce nie są anty wszystko, tylko chcą wiedzieć czemu ma to służyć. Jeżeli do celów statystycznych to po co szczegóły. Jedyna opcja nowy podatek, czego można było się spodziewać. Dane zebrane przez nasze Państwo wyciekają strumieniami do handlarzy danymi, nie mając dobrych zabezpieczeń, nie powinni na razie zbierać takich informacji.