Mandat za używanie klimatyzacji w zaparkowanym samochodzie

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

W walce z upałem w czasie podróży samochodem bardzo skuteczna okazuje się klimatyzacja, ale sprawy mają się inaczej w przypadku postoju. Nieodpowiednie użytkowanie klimatyzacji może zakończyć się mandatem!

Gdy na dworze temperatura wynosi ponad 30 st. C to w zamkniętym aucie temperatura sięga nawet 50 st. C. Kierowcy najczęściej wsiadając do zaparkowanego auta, chcą je jak najszybciej schłodzić. Wtedy zazwyczaj włączają silnik i klimatyzację na najniższą dostępną temperaturę.

Ta metoda podczas, gdy od razu ruszymy nie stanowi problemy, ale dłuższy postój „na chodzie” grozi konsekwencjami karnymi. Chłodzenie auta w taki sposób może Cię kosztować nawet 300 zł. Sankcje grożą nawet wtedy, gdy na zewnątrz jest wyjątkowo gorąco i upalnie.

A mówią o tym przepisy art. 60. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, które zabraniają kierującemu:

1) oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu;
2) używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem;
3) pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze.

Jeśli policjant złapie takiego kierowcę na korzystaniu z klimatyzacji w samochodzie zaparkowanym w obszarze zabudowanym, może go ukarać 100-złotowym mandatem. Za nadmierną emisję spalin i hałasu grozi 300 zł kary, a za oddalenie się od auta z pracującym silnikiem 50 zł.

Warto podkreślić, że to od funkcjonariusza będzie zależało, czy na takiego kierowcę zostanie nałożony mandat karny. Może się zdarzyć, że nie wypisze mandatu, jeśli w ciepłym samochodzie np. siedzi dziecko.

Jak szybko ochłodzić nagrzane wnętrze auta?

Jeśli poruszamy się po mie­ście lub z małymi pręd­ko­ściami poza mia­stem to możemy uchy­lić lekko szyby. Dzięki temu roz­grzane powie­trze będzie szybciej opusz­czało auto. Natomiast jeśli wsia­damy do roz­grza­nego auta to otwórzmy wszyst­kie okna 2-3 minuty. Dzięki temu po włą­cze­niu klimatyzacji gorące powie­trze z kana­łów wen­ty­la­cyj­nych będzie mogło szybko opu­ścić wnę­trze i szyb­ciej wymie­nimy powie­trze w kabinie.

Poznaj więcej wskazówek dotyczących dbania o klimatyzację w aucie. Czytaj więcej…

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Czy przepis dotyczy bezwzględnie każdego, czy są „święte krowy”? Pod domem stoi przez kilkanaście minut taksówka z włączonym silnikiem, bo niby czeka na pasażera. Pod sklepem – samochód inkasentów (inkasenci odbierają utarg, a dezel parkocze kolejnych kilkanaście minut). Samochód Straży Miejskiej wjechał do parku i pracuje na postoju, podczas gdy funkcjonariusze legitymują lumpa… Kto ma im postawić zarzut?