Jak zadbać o klimatyzację w swoim aucie? Garść wskazówek przed latem

PIEKARZ AUTO KLIMA
Wymiana filtra kabinowego w samochodzie | AUTO-KLIMA MAREK PIEKARZ

Klimatyzacja w samochodzie jest ogromnym udogodnieniem. Żeby jednak działała odpowiednio, trzeba o nią dbać. Tylko systematyczny serwis zagwarantuje poprawne działanie klimatyzacji.

Usterki w układzie klimatyzacyjnym mogą mieć wpływ na działanie innych układów samochodu, dlatego bagatelizowanie stanu „klimy” nie jest dobrym pomysłem. O wskazówki dotyczące jak dbać o klimatyzację w naszym aucie zapytaliśmy Marka Piekarza z AUTO-KLIMA MAREK PIEKARZ.

SPOTTED: Jak to się dzieje, że klimatyzacja chłodzi wnętrze samochodu?

Marek Piekarz: Układ klimatyzacyjny składa się między innymi ze sprężarki, która wymusza obieg czynnika chłodzącego. Czynnik ten zamieniany jest ze stanu ciekłego w gazowy dzięki zaworowi rozprężnemu i ta sytuacja sprawia, że temperatura powietrza zgromadzonego wokół parownika znacznie spada.

Ostatnim etapem działania układu klimatyzacyjnego jest wtłoczenie chłodnego powietrza do wnętrza samochodu z wykorzystaniem wentylatora. Istotnym elementem działania całego układu jest również osuszacz, który ma za zadanie odciągać wilgoć z ciekłego czynnika chłodniczego.

Żeby klimatyzacja działała poprawnie, wszystkie elementy układu muszą być sprawne, a dodatkowo co jakiś czas należy uzupełniać czynnik chłodniczy.

OVR 5845
Serwis klimatyzacji samochodowej | AUTO-KLIMA MAREK PIEKARZ

Jak dbać o klimatyzację?

1. „Klima” powinna być używana

Żeby układ klimatyzacyjny działał sprawnie, przede wszystkim trzeba z niego korzystać. Nie każdy jednak wie, że klimatyzacji należy używać nie tylko w okresie lata, ale również zimą, do osuszania wnętrza samochodu, szczególnie w przypadku, kiedy obserwujemy mocniejsze parowanie szyb.

OVR 5816
Klimatyzacja w samochodzie | AUTO-KLIMA MAREK PIEKARZ

2. Klimatyzację należy systematycznie serwisować

Nawet jeżeli klimatyzacja działa poprawnie, to nie możemy mieć pewności, czy nie nastąpił jakiś wyciek. Przyjmuje się, że właściciele samochodów z klimatyzacją powinni pojawiać się na przeglądzie serwisowym przynajmniej raz w roku.

OVR 5798
Serwis klimatyzacji samochodowej | AUTO-KLIMA MAREK PIEKARZ

3. Wymiana filtra kabinowego wspomaga działanie klimatyzacji

Wymieniając filtr oleju oraz paliwa nie należy zapominać również o wymianie filtra kabinowego, który chroni przed przedostawaniem się zanieczyszczeń do wnętrza samochodu. Systematyczna wymiana filtra kabinowego przeciwdziała także osadzaniu się zanieczyszczeń na parowniku i namnażaniu pleśni. Brudny parownik może mieć ogromny wpływ na spadek sprawności klimatyzacji oraz ograniczenie przepływu powietrza.

OVR 5838
Wymiana filtra kabinowego | AUTO-KLIMA MAREK PIEKARZ

– Zawsze uczulamy naszych Klientów na konieczność wymiany filtra kabinowego przynajmniej raz w roku, dlatego, że zaniechanie tego kroku może się odbić negatywnie na ich zdrowiu. Pleśń rozwijająca się w układzie oraz obecność innych drobnoustrojów mogą powodować pogorszone samopoczucie, wzmagać objawy alergii, a nawet prowadzić do problemów okulistycznych takich jak zapalenie spojówek – podkreśla Marek Piekarz.

4. Odgrzybianie klimatyzacji

Jedną z najważniejszych czynności, jakie należy podjąć w związku z układem klimatyzacji samochodowej, jest jej odgrzybienie. Odgrzybienie klimatyzacji polega na usunięciu z układu grzybów oraz wszelkich drobnoustrój.

Dezynfekcja klimatyzacji w serwisie Piekarz Auto Klima w Lublinie wykonywana jest metodą ozonowania, czyli bezinwazyjną metodą polegającą na czyszczeniu całego układu klimatyzacyjnego oraz wnętrza samochodu ozonem, który zabija drobnoustroje i niszczy przykre zapachy.

OVR 5800
Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej | AUTO-KLIMA MAREK PIEKARZ

– Ozonowanie klimatyzacji ma tę zaletę, że oprócz pozbycia się pleśni, bakterii, grzybów i roztoczy, pozwala nam usunąć z wnętrza auta zapach dymu tytoniowego czy zwierząt. Dezynfekcję wykonujemy przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu i zgodnie z najnowszymi normami, co gwarantuje Klientom bezpieczeństwo oraz idealny efekt – dodaje Marek Piekarz.

5. Napełnianie klimatyzacji

Po odgrzybieniu klimatyzacji należy ją nabić, czyli uzupełnić czynnik chłodniczy. Specjaliści sprawdzają poziom czynnika oraz sprawność układu, a następnie uzupełniają czynnik do wymaganego poziomu i sprawdzają szczelność. Sprawdzenie szczelności po nabiciu „klimy” jest bardzo ważne, bo jeżeli instalacja jest nieszczelna, to czynnik może szybko wyciec i wrócimy do punktu wyjścia.

OVR 5853
Napełnianie klimatyzacji samochodowej | AUTO-KLIMA MAREK PIEKARZ

– Po zakończonym serwisie przekazujemy Klientowi książeczkę serwisową i instruujemy na temat dalszego postępowania z klimatyzacją. W razie jakichkolwiek problemów jesteśmy też w stanie zapewnić kompleksową naprawę samochodu, wraz z dorobieniem konkretnej części na miejscu bez potrzeby kupowania całego elementu, a to znacznie ogranicza koszty związane z naprawą samochodu – mówi Marek Piekarz.

Naprawa klimatyzacji

Poprawne działanie klimatyzacji to przede wszystkim skutek dbałości o cały układ. W tym przypadku lepiej zapobiegać niż leczyć. Wielu właścicieli samochodów przekonało się, że zaniedbana klimatyzacja może prowadzić do poważnych problemów z funkcjonowaniem samochodu, między innymi do uszkodzenia wentylatora skraplacza, przegrzania sprężarki lub nawet zatarcia kompresora.

Klimatyzacja to udogodnienie, które będzie dawało komfort tylko wtedy, kiedy o nie dbamy. Pamiętaj o serwisie swojej klimatyzacji, zanim zaczną się upały. Chronisz dzięki temu swoje zdrowie i minimalizujesz ryzyko strat finansowych.

Serwis klimatyzacji LUBLIN
Jeśli szukasz serwisu klimatyzacji w Lublinie – odwiedź AUTO-KLIMA MAREK PIEKARZ przy ul. Hutniczej 3.

Materiał powstał na zlecenie AUTO-KLIMA MAREK PIEKARZ

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.