Makijaż permanentny w pytaniach i odpowiedziach – zobacz, co sądzi specjalista

shutterstock 587093699 d88de35
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Większość pań nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez makijażu, mimo że, zabiera on cenne poranne minuty. Makijaż permanentny pomaga zaoszczędzić czas, ale czy jest zupełnie bezpieczny?

Wokół makijażu permanentnego narosło wiele mitów. Jedni twierdzą, że to cudowny sposób na poprawę wyglądu, inni, że tylko kolejny promowany zabieg. Jak jest w rzeczywistości? Jak się robi makijaż permanentny? Jak dług utrzymuje się efekt? Czy to boli i gdzie zrobić makijaż?

Co to jest makijaż permanentny?

Makijaż permanentny to jeden z rodzajów tatuażu, który wykonuje się w celu podkreślenia urody – wzmocnienia oprawy oczu lub przywrócenia albo wzmocnienia czerwieni wargowej. Barwnik podczas zabiegu wprowadzany jest jednak w płytsze warstwy skóry, przez co efekt jest odwracalny.

Jak długo utrzymuje się makijaż permanentny?

Rezultat zabiegu utrzymuje się od 1 do 1,5 roku. Po tym czasie należy odświeżyć kolor.

– „To, jak długo utrzyma się makijaż permanentny, zależy od sposobu jego wykonania, techniki wprowadzania barwnika oraz jego ilości, a także od indywidualnych cech skóry klientki oraz od sposobu, w jaki będzie ona tę skórę pielęgnować” – mówi Marta Bednara, specjalista od makijażu permanentnego z salonu urody Studio Bednara w Lublinie.

Przeczytaj także: Metody przedłużania i zagęszczenia rzęs – wybierz najlepszą dla siebie z pomocą specjalistów

Kto może poddać się zabiegowi permanentnego makijażu?

W zasadzie makijaż permanentny może być wykonany u każdej pełnoletniej i zdrowej osoby. Przeciwwskazaniami do jego wykonania są wyłącznie choroby nowotworowe i cukrzyca oraz okres ciąży i laktacji. W przypadku ust, makijażu permanentnego nie powinno się wykonywać też, gdy klientka boryka się z opryszczką.

Czy makijaż permanentny boli?

Podczas wykonywania zabiegu odczuwalny jest dyskomfort, co wynika z delikatnego nakłuwania skóry i wprowadzania pod nią barwnika. Bolesność jest w tym przypadku determinowana wyłącznie indywidualnym progiem odporności na ból. Jeżeli klientka jest wrażliwa na ból, zabieg może być przeprowadzony z zastosowaniem specjalnego kremu znieczulającego (jak w przypadku zabiegów medycyny estetycznej, takich jak ostrzykiwanie botoksem, kwasem hialuronowym czy osoczem bogatopłytkowym).

Jaka jest cena makijażu permanentnego?

Koszt wykonania permanentnych brwi czy ust zależy od użytych materiałów, miejsca wykonywania zabiegu, renomy specjalisty czy rodzaju wykonywanego zabiegu. Makijaż permanentny – z uwagi na skomplikowane wykonanie, a także długo utrzymujący się efekt – jest zabiegiem dość drogim, ale rezultat w pełni rekompensuje ten wydatek.

– „W salonie Studio Bednara, makijaż permanentny to koszt rzędu 1000 zł z uwzględnioną korektą po miesiącu. Wszystko zależy od tego, jaki obszar twarzy jest poddawany zabiegowi oraz jaką metodą wykonuje się makijaż. Bardzo ważną rzeczą jest natomiast wykonywanie makijażu permanentnego tylko i wyłącznie w renomowanych gabinetach, w których umiejętności i doświadczenie linergisty zagwarantują uzyskanie oczekiwanego efektu. Z pewnością trzeba ostrożnie podchodzić do ofert odznaczających się wyjątkowo niską ceną, dlatego że tak wykonany makijaż może bardziej oszpecić niż upiększyć, a dodatkowo w wątpliwość trzeba poddać wtedy też jego bezpieczeństwo” – mówi Marta Bednara.

Zobacz również: Osocze bogatopłytkowe – czym jest i jak działa wampirzy lifting?

Ile trwa zabieg makijażu permanentnego?

Czas trwania zabiegu wynosi średnio 2-3 godziny. Wszystko zależy od tego, jak rozległe będą działania linergistki. Przykładowo wykonanie górnej kreski może trwać godzinę, natomiast rekonstrukcja brwi czy makijaż ust nawet 3 godziny.

Czy makijaż permanentny jest całkowicie bezpieczny, czy wręcz przeciwnie – jest się czego obawiać? Czy są jakieś przeciwwskazania?

Jeżeli wybrane zostanie profesjonalne studio, to klientka nie ma się czego obawiać. Zabieg wykonywany jest przy użyciu sterylnych narzędzi a linergistka ma na dłoniach rękawiczki.  Jeśli wybrane zostanie studio o wątpliwej renomie bądź też usługi osoby, która nie zagwarantuje sterylnych warunków, może się pojawić zagrożenie zarażenia wirusami lub bakteriami.

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są infekcje wirusowe i bakteryjne (w tym opryszczka), cukrzyca, łuszczyca lub inne choroby skóry, ciąża i okres karmienia piersią, a także choroby nowotworowe i zażywanie leków rozszerzających krew. Z zabiegiem należy się też wstrzymać do upłynięcia miesiąca od momentu podania botoksu i do zagojenia blizn powstałych w wyniku wykonania zabiegów plastycznych.

Czy od razu po zabiegu uzyskiwany jest idealny efekt?

shutterstock 563277478
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Bezpośrednio po zabiegu (i przez kilka pierwszych dni) makijaż jest ciemniejszy niż docelowy, ale nie należy się tym martwić, dlatego że jest to całkiem normalna sytuacja. Po kilku dniach ze skóry odpadają drobne strupki, a docelowy odcień makijażu może być nawet o 50% jaśniejszy od tego, który uzyskany został w momencie wykonywania zabiegu.

Czy jeden zabieg wystarczy, by uzyskać idealny efekt?

Z uwagi na to, że barwnik może się nierównomiernie rozkładać w skórze, preferuje się wykonanie korekty, kiedy skóra ulegnie już wygojeniu. Korekta wykonywana jest zazwyczaj po miesiącu od pierwszego zabiegu. Podczas korekty można też wykorzystywać nieco ciemniejszy barwnik, jeżeli klientka uzna, że efekt jest zbyt delikatny.

Jakie elementy tradycyjnego makijażu może zastąpić makijaż permanentny?

Z pomocą makijażu permanentnego można podkreślić (a nawet zrekonstruować) brwi oraz wykonać górną kreskę na powiece i wzmocnić kolor ust.

Jak skóra wygląda po zabiegu?

Początkowo skóra może być lekko opuchnięta i zaczerwieniona, ale efekt ten ustępuje zazwyczaj już następnego dnia.

– „Efekt opuchnięcia i zaczerwienienia widoczny jest zazwyczaj w przypadku makijażu ust oraz powiek, rzadziej przy zabiegu wykonywanym na brwiach. Nie należy się obawiać tych drobnych efektów ubocznych, dlatego że są one całkiem normalne i szybko ustępują” – dodaje Marta Bednara ze Studia Bednara.

To może Cię zainteresować: Rozszerzone i pękające naczynka – porady, zabiegi i pielęgnacja skóry

Czy zabieg makijażu permanentnego wiąże się z jakimiś zaleceniami pozabiegowymi?

Makijaż permanentny wiąże się z konkretnymi zaleceniami pozabiegowymi. Przed wykonaniem makijażu konieczne jest wypełnienie specjalnej ankiety i wykluczenie przeciwwskazań. Przez pierwsze 24 godziny po zabiegu nie należy spożywać alkoholu, napojów zawierających kofeinę oraz zażywać leków zawierających kwas acetylosalicylowy.

Ponadto przez pierwszych 3-5 dni (w zależności od gojenia), nie wolno myć okolicy poddanej zabiegowi. Skórę można oczyszczać wyłącznie solą fizjologiczną i pielęgnować preparatami zaleconymi przez linergistkę. Skóry nie wolno pocierać a strupków zdrapywać, ponadto do czasu kompletnego wygojenia nie wolno malować skóry, na której wykonano makijaż permanentny.

Makijaż permanentny w Lublinie. Gdzie wykonać?

Makijaż permanentny w Lublinie wykonasz w Studio Bednara. Sprawdź szczegóły i umów się na zabieg.

Materiał powstał we współpracy z Studio Bednara

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.