Rozszerzone i pękające naczynka – porady, zabiegi i pielęgnacja skóry

cera naczynkowa shutterstock
Cera naczynkowa - jak sobie z nią poradzić? | fot. shutterstock

Cera naczynkowa jest jedną z najtrudniejszych i najbardziej kapryśnych cer. Na szczęście jej umiejętna pielęgnacja pozwala zachować skórę w dobrym stanie nawet w niesprzyjających warunkach.

Cera naczynkowa – charakterystyka i problemy

Cera naczynkowa jest cerą, na której uwidocznione są naczynka, zwane pajączkami. Jeżeli w okolicach Twojego nosa umiejscowione są małe czerwone plamki bądź siateczka a skóra często się rumieni i mocno reaguje na zmiany temperatury, to bardzo prawdopodobne jest, że masz cerę naczynkową.

Osoby z cerą naczynkową mają naczynia krwionośne umiejscowione płytko pod skórą a dodatkowo też bardzo kruche. Jeżeli na domiar złego dana osoba boryka się ze wzmożoną produkcją estrogenów, cera często się czerwieni i staje się nadreaktywna do tego stopnia, że wiele popularnych zabiegów i kosmetyków może tylko pogarszać jej stan.

Pielęgnacja cery naczynkowej

Z cerą naczynkową należy się obchodzić bardzo ostrożnie. Nie lubi ona stresu, zmiany temperatur, mrozu oraz wiatru, a także słońca i solarium. Pielęgnacja cery naczynkowej powinna być przemyślana i wykonywana tylko z użyciem kosmetyków zalecanych do takiej właśnie skóry. Nie powinno się myć cery naczynkowej zimą ani gorącą wodą, ani też letnią chlorowaną wodą, gdyż sam chlor bardzo źle wpływa na taką cerę.

Cera naczynkowa nie lubi mechanicznych peelingów ani agresywnego oczyszczania. Dozwolone są peelingi enzymatyczne i delikatne mycie preparatami przeznaczonymi do cery wrażliwej. Przy cerze naczynkowej należy również zrezygnować z kosmetyków na bazie alkoholu, dlatego że ich wysuszające i mocno drażniące działanie może spowodować nagłą i ostrą reakcję skóry.

Skóra po delikatnym oczyszczeniu powinna być nawilżona kremem o właściwościach uszczelniających naczynka oraz posmarowana kremem z wysokim faktorem (latem SPF 50 a zimą minimum SPF 20). Demakijaż należy wykonywać kosmetykiem o działaniu łagodzącym, a wieczorną pielęgnację warto zakończyć specjalnym kremem o zdolnościach od uelastyczniania ścian naczyń włosowatych.

– Konieczne jest też zwrócenie uwagi na dietę, dlatego że to, co jemy, przekłada się bezpośrednio na stan naszej cery. W diecie nie powinno zabraknąć witamin C, K i PP. Warto suplementować się też krzemem lub wyciągiem z alb morskich bądź miłorzębu japońskiego – mówi właścicielka salonu kosmetycznego Studio Bednara w Lublinie.

Jakie zabiegi dla cery naczynkowej?

Cera naczynkowa nie może być poddawana wszystkim rodzajom zabiegów. Szczególnie konieczne jest unikanie tych, podczas których wytwarzane jest ciepło i które intensywnie drażnią skórę. Mając cerę naczynkową, możesz jednak z powodzeniem wykonywać poniższe zabiegi:

• Profesjonalne maseczki kosmetyczne – bardzo dobre efekty w pielęgnacji cery naczynkowej dają maseczki łagodzące z alg morskich oraz z kolagenu i witaminy C. Już kilka takich kojących skórę zabiegów pozwala na jej uspokojenie i zmniejszenie reakcji na drażniące czynniki

• Ultradźwięki – pozwalają na zmiękczenie naskórka i poprawienie krążenia oraz procesów metabolicznych zachodzących w skórze. Ultradźwięki pozwalają na usunięcie obumarłych komórek skóry, przyspieszenie przemiany materii oraz regeneracji skóry.

• Laserowe zamykanie naczynek OPL lub RTQ-med – to jedne z najczęstszych metod stosowanych w Studio Bednara. Zabieg ten pozwala na bardzo skuteczne usunięcie uszkodzonych naczyń. Światło lasera wnika w głąb naczynek, które rozpadają się i zostają wchłonięte przez organizm. Fala radiowa Rtq-med emituje fale elektromagnetyczne wysokiej częstotliwości. Zabieg zapewnia szybkie i trwałe efekty.

Zabieg działa skutecznie na wszystkie rodzaje teleangiektazji:

• liniowe – nietworzące połączeń między sobą i umiejscowione zwykle na środkowej części ud, powyżej kolana;

• drzewkowate – zazwyczaj umiejscowione na bocznej powierzchni ud;

• pajączkowate (promieniste) – rozchodzące się na boki od centralnego najszerszego naczynia;

• guzkowe – nierównomiernie rozsiane punktowe rozszerzenia naczyń.

RTQ-med opiera swoje działanie na terapeutycznych właściwościach prądu o częstotliwości fali radiowej. W trakcie zabiegu energia przewodzona jest przez precyzyjną elektrodę igłową (nie dochodzi do nakłuwania naczynek!), która przyciąga płyny z tkanek na powierzchnię skóry, gdzie następuje zjawisko termicznej elektrokoagulacji zmian naczyniowych. W efekcie naczynko obkurcza się, a następnie ulega zwłóknieniu, co oznacza po prostu ścinanie cząsteczek białka budującego tkankę. Naczynko zostaje zamknięte i uszczelnione.

W czasie zabiegu odczuwalny może być dyskomfort podobny do uczucia ugryzienia przez owada. Zabieg jest bardzo szybki, a stosowane elektrody igłowe są jednorazowe (jedna głowica dla jednego Klienta). Do skutecznego zamknięcia naczynka dochodzi zazwyczaj podczas pierwszej wizyty. Niektóre naczynka wymagają powtórzenia zabiegu.

– Oprócz zamykania rozszerzonych naczynek i usuwanie teleangiektazji wykonujemy również zabiegi likwidacji prosaków. Masz cerę naczynkową i chcesz poprawić jej wygląd? Zapraszamy do Studia Bednara na profesjonalne zabiegi kosmetyczne – dodaje właścicielka Studio Bednara w Lublinie.

Materiał powstał przy współpracy ze Studiem Bednara

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.