Ludzkie szczątki na górkach czechowskich. IPN prowadzi badania gruntu

Ludzkie szczątki ujawnione na górkach czechowskich przez IPN
Ludzkie szczątki ujawnione na górkach czechowskich przez IPN

Pojedyncze kości ludzkie należące przynajmniej do dwóch osób odnaleźli archeolodzy na górkach czechowskich w Lublinie w ramach poszukiwań prowadzonych przez Instytutu Pamięci Narodowej.

Ludzkie kości na górkach czechowskich

W poniedziałek 16 maja pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczęli kolejny etap poszukiwań ofiar niemieckich egzekucji na górkach czechowskich. Prace prowadzono w okolicy placu zabaw wybudowanego przez spółkę TBV, który następnie przekazano miastu.

„Miejsca do prac wytypowano na podstawie analizy relacji oraz wskazań lokalnych społeczników, a także raportu pułkownika Rudolfa Ostrzyńskiego, który w latach 70. i 80. XX wieku prowadził na tym terenie wizje lokalne, spotykał się z żyjącymi świadkami” – mówi dr Artur Piekarz, naczelnik Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie.

Z raportu wynikało, że w jednym z tych miejsc – zlokalizowanym nieco na północ od tzw. rzutni granatów – ekshumacje nie zostały przeprowadzone całościowo. Podczas budowy w latach 70. kanału burzowego, który przebiegał w okolicy dawnej mogiły, odkrywano szczątki ludzkie. Dlatego też podjęto decyzję o weryfikacji tego miejsca.

W trakcie trzech dni badawczych założono jeden wykop szerokopłaszczyznowy, w ramach którego odkryto pojedyncze, silnie rozproszone w badanej przestrzeni, fragmenty ludzkich kości. Nie natrafiono na żadne ślady regularnych mogił czy szkielety wskazujące na pochówek w układzie anatomicznym. Obecny na miejscu prac biegły z zakresu antropologii określił, że znalezione szczątki leżały w ziemi przez co najmniej 50 lat i należały do najmniej dwóch osób.

Dalsze prace realizowane są w ramach śledztwa prowadzonego przez prokuratora z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie. Badania archeologiczne zgodnie z planem mają zakończyć się w piątek, 20 maja.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.