Lublin: W tym miesiącu zapadnie ostateczna decyzja ws. dopuszczenia ul. Grygowej do ruchu

Ulica Grygowej czeka na pozwolenie na użytkowanie | fot. UM Lublin

Do końca sierpnia Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego ma wydać ostateczną decyzję ws. dopuszczenia ul. Grygowej do ruchu. Czy kierowcy skorzystają z wiaduktu za ponad 70 mln zł?

Przebudowa ulicy Grygowej zakończyła się w połowie kwietnia i od tamtego czasu oczekuje na wydanie pozwolenia na użytkowanie od Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, który ma zastrzeżenie co do wykonania nowej trasy.

Pojawiły się wątpliwości co do jednego z murów oporowych, w którym doszło do odchylenia płyty” – mówi Paweł Kwiecień, radca prawny Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Inspektorzy mieli wątpliwości co do jednego z murów oporowych, który podtrzymuje ziemny nasyp pomiędzy torami. Doszło w nim do odchylenia płyty po prawej stronie – patrząc w kierunku ul. Mełgiewskiej.

Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie zlecił wykonanie ekspertyzy ekspertom z państwowego Instytutu Badawczego Dróg i Mostów. Polegała ona na wykonywaniu pomiarów odchylenia przez dwa tygodnie.

Ekspertyza odnotowuje odchylenie lica prefabrykatów ściany od położenia projektowanego. Pomiary nie wykazały przemieszczeń lub przemieszczenia mieściły się w granicach błędu pomiarowego” – tłumaczy Karol Kieliszek, rzecznik Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie.


Czytaj także: W jakim stanie jest nowy wiadukt na ul. Grygowej? Są wyniki zamówionej ekspertyzy


Eksperci zalecili w swojej ekspertyzie otwarcie wiaduktu i wpuszczenie kierowców na obiekt. Taki sposób ma ostatecznie odpowiedzieć na pytanie, czy mamy do czynienia z przemieszczaniem, czy tylko z błędem pomiarowym.

Należy wystąpić z wnioskiem o uzyskanie zgody na użytkowanie obiektu i po jej otrzymaniu niezwłocznie otworzyć drogę dla ruchu. Pozwoli to na monitorowanie obiektu w warunkach normalnej eksploatacji” – czytamy w ekspertyzie IBDM.

Niekompletna ekspertyza

W dniu 23 lipca Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego przesłał pismo do Zarządu Dróg i Mostów, w którym prosił o uzupełnienie ekspertyzy. Inspektorzy oczekiwali wyjaśnień w dwunastu punktach.

Mogę potwierdzić, że wpłynęło do nas uzupełnienie ekspertyzy. Teraz będzie przedmiotem analizy. Jeszcze w tym miesiącu zostanie wydana ostateczna decyzja ws. dopuszczenia do ruchu ul. Grygowej” – informuje Paweł Kwiecień.

„Są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda”

Przesłane przez ZDiM wyjaśnienia ostatecznie zdecydują, czy wiadukt w ciągu ul. Grygowej zostanie dopuszczony do ruchu, czy też urzędnicy spotkają się z odmową i niedopuszczeniem inwestycji do użytku.

Wykonawcą przebudowy ul. Grygowej jest firma Budimex, której prace kosztowały 70,2 mln zł.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.