Lublin. Ruszyły prace przy zabezpieczeniu mostu w ciągu al. Unii Lubelskiej

IMG 20200221 134456
Zakaz wjazdu ciężarówek na most w ciągu al. Unii Lubelskiej | fot. Dominik Wąsik

Rozpoczęły się prace przy moście w ciągu al. Unii Lubelskiej. Mają one na celu zabezpieczenie obiektu, poprzez wykonanie jego tymczasowego podparcia. Prace mają zakończyć się do końca roku.

W pierwszej kolejności nastąpi opomiarowanie i odhumusowanie terenu oraz wykonanie wykopów i zbrojenia nadbudowy. Kluczowy zakres prac będzie realizowany na przestrzeni kolejnych dwóch tygodni. Wówczas nastąpi montaż konstrukcji stalowej.

„Prace będą polegały na wykonaniu podparcia oczepów filaru za pomocą ośmiu słupów stalowych wykonanych z dwuteowników i wysokości 2m, połączonych w sposób trwały z oczepem mostu i jego fundamentem” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Takie rozwiązanie zapewni nośność podpory pośredniej, zlokalizowanej na prawym brzegu rzeki, po stronie Mostu Kultury. Ostatnim elementem prac będzie zabezpieczanie antykorozyjne nowo powstałej konstrukcji, poprzez jej oczyszczenie i pomalowanie dwoma warstwami farby.

Prace zakończą się jeszcze w tym roku. Planowany termin na realizację zadania to 15 grudnia, będzie on jednak ostatecznie uzależniony od warunków pogodowych. Koszt prac związanych z zabezpieczeniem mostu to ponad 270 tys. zł.

CZYTAJ TAKŻE: Aleja Unii Lubelskiej zostanie przebudowana. Ratusz zamawia dokumentację projektową

O moście

Most stanowi przeprawę przez rzekę Bystrzycę dla uczestników ruchu zmierzających z północy na południe miasta, jezdnią zachodnią al. Unii Lubelskiej i łącznicą z ul. Zamojskiej w kierunku ronda Lubelskiego Lipca ’80.

Szerokość mostu wynosi ponad 15 m, zaś jego długość około 63 m. Jest on wsparty na czterech żelbetowych filarach, o wysokości około 3 m. Obiekt posiada nośność 20 ton, jednak z uwagi na jego stan techniczny, aktualnie obowiązuje organicznie tonażu do 10 ton. Most zaliczany jest do kategorii średnich. Stanowi on jeden ze 115 obiektów mostowych na terenie miasta.

Kolejny most do przebudowy

Miasto rozpoczęło również działania w kierunku przebudowy mostu w ciągu ul. Żeglarskiej. Aktualnie trwa opracowywanie dokumentacji projektowej na przebudowę tego obiektu. Zakończenie tego etapu, pozwoli na ogłoszenie postępowania przetargowego na roboty budowlane.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.