Lublin: Rusza przebudowa Al. Racławickich. Zaczną od przesadzania kolidujących drzew

DSC03099
Al. Racławickie w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Dziś rozpoczęły się przygotowania do wielkiej inwestycji drogowej w centrum miasta. Chodzi o przebudowę Al. Racławickich, ul. Lipowej i ul. Poniatowskiego w Lublinie.

>>> AKTUALIZACJA: Rusza przebudowa Al. Racławickich. Będzie zwężenie jezdni do dwóch pasów

Rusza przebudowa Al. Racławickich, ul. Poniatowskiego i ul. Lipowej w Lublinie. W poniedziałek ratusz oddał teren w ręce drogowców. Prace rozpoczęły się dzisiaj (21 kwietnia) i w najbliższym czasie będą obejmować przygotowania do przesadzenia, a następnie przesadzenia drzew na ul. Poniatowskiego, a także przygotowania do wyburzenia budynku między zespołem szkół chemicznych a ul. Poniatowskiego.

W związku z przebudową ulic kierowcy, piesi oraz pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się z utrudnieniami. Jakimi? – „W tej chwili kolejne projekty czasowej organizacji ruchu dla inwestycji znajdują się na etapie zatwierdzenia przez policję. Prace wykonywane przez najbliższe miesiące nie będą się wiązały z zamykaniem ulic” – zapewnia Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Od czerwca utrudnienia będą mogły wystąpić w momencie prac na Rondzie Honorowych Krwiodawców, gdzie fragmentami zamykane będą wloty do ronda, podczas prac przy kanalizacji deszczowej na Al. Racławickich (ruch dwustronny przy zawężeniu o dwa pasy) oraz w trakcie prac nad kolektorem na ul. Lipowej (zamknięcie fragmentu ulicy między Krakowskim Przedmieściem a ul. Okopową).

W najbliższym czasie na ul. Poniatowskiego, gdzie jezdnia będzie wyznaczona według nowego przebiegu, wykonawca przystąpi do zabezpieczenia drzew oraz do przesadzenia tych z nich, które kolidują z wykonaniem kanalizacji deszczowej w nowo projektowanym odcinku drogi. Przy Poniatowskiego planowane jest wycięcie łącznie 73 drzew i przesadzenie 46. Wykonawca pozostawia drzewa, które występują w ścieżkach rowerowych i chodnikach.

Priorytetem ochrona drzew

„Miejski Architekt Zieleni będzie czuwał nad ochroną zieleni przy inwestycji. W imieniu prezydenta Lublina ma dopilnować, by w trakcie prowadzonej inwestycji zieleń była należycie chroniona, a także wspólnie z wykonawcą i Zarządem Dróg i Mostów, szukać możliwości ocalenia kolejnych drzew na tzw. etapie wykonawczym” – tłumaczy Duma.

Aktualnie na al. Racławickich znajduje się 396 drzew, ul. Poniatowskiego 173 drzewa, a na ul. Lipowej 69 drzew. Do przesadzenia planowane jest 37 drzew na al. Racławickich i 46 drzew na ul. Poniatowskiego. Natomiast usuniętych zostanie 26 drzew (spośród pierwotnie planowanych 89) na Al. Racławickich i 73 drzewa (spośród 109 planowanych do wycięcia) na ul. Poniatowskiego. Na ul. Lipowej do przesadzenia zostanie 19 drzew, a do usunięcia 11 (spośród planowanych 29).

Część drzew przeznaczonych do usunięcia była kilkanaście lat temu posadzona w pasach drogowych niezgodnie z przepisami – dziś kolidują z podziemnym uzbrojeniem technicznym, z zaprojektowaną ścieżką rowerową czy przebudową zatok w kształcie, który nakładają na miasto przepisy prawa” – wyjaśniają urzędnicy.

Koszt inwestycji ma zamknąć się w kwocie 103,9 mln zł.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.