Lublin przegrał sądową batalię. Inwestor nie musi oddawać miastu atrakcyjnej działki w centrum. Kiedy ruszy budowa Alchemii?

Działka między ul. Świętoduską a Lubartowską, na której stanie Alchemia
Działka między ul. Świętoduską a Lubartowską, na której stanie Alchemia | fot. Dominik Wąsik

Wraca temat kilkuletniej sądowej batalii pomiędzy spółką Arkady a Miastem Lublin. Chodzi o działkę u zbiegu ulic Świętoduskiej, Lubartowskiej i Bajkowskiego. Inwestor nie musi oddawać miastu tego terenu, a urzędnicy chcą wyznaczenia nowych terminów dla inwestycji.

Co z budową Alchemii?

Za inwestycję odpowiada spółka Arkady, która od kilku lat toczy sądową batalię z Urzędem Miasta Lublin. W 2019 r. miasto zażądało rozwiązania umów o użytkowanie wieczyste działki pomiędzy ulicami Lubartowską a Świętoduską, gdzie zgodnie ze wcześniejszymi zapisami, do końca 2019 r. miał powstać podziemny parking na 315 aut z częścią handlowo-usługową.

Pokrótce: spółka Arkady nie mogła rozpocząć budowy Alchemii m.in. z uwagi na nieuzasadnione cofnięcie zgody przez miasto na użytkowanie działki, wchodzącej w skład inwestycji i niesprzedanie jej mimo uchwały Rady Miasta z 7 września 2017 r. o jej sprzedaży. Obecnie na tej działce znajduje się stacja trafo.

Więcej: Miasto domaga się zwrotu działki i zapłaty 4 mln zł kary. Inwestor podtrzymuje zamiar budowy podziemnego parkingu

Miasto przegrało w sądzie

Miasto wykorzystało całą drogę prawną, by zobowiązać użytkownika wieczystego do realizacji inwestycji, a następnie rozwiązania umów o oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste. Sprawa finalnie trafiła do Sądu Najwyższego, który zdecydował o losie budowy Alchemii.

„Postępowanie sądowe o rozwiązanie umów oddających grunty w użytkowanie wieczyste zakończyło się prawomocnym wyrokiem sądu oddalającym powództwo miasta przeciwko spółce Arkady” – mówi Joanna Stryczewska z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Urzędnicy chcą wyznaczenia nowych terminów inwestycji

Zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju Artur Szymczyk poinformował we wtorek (9.05), że do spółki Arkady wysłane zostało stanowisko miasta.

„Przekazaliśmy użytkownikowi wieczystemu stanowisko wskazujące na konieczność wyznaczenia nowych terminów realizacji planów inwestora wobec tego terenu, ponieważ daty wynikające z zawartych wcześniej umów, nie są już wiążące. Zależy nam na ustaleniu nowych terminów realizacji inwestycji na tym terenie” – informuje Joanna Stryczewska.

Spółka Arkady nadal zainteresowana budową parkingu

„28 lutego 2023 r. złożyliśmy kolejny już wniosek do Gminy Lublin o realizację uchwały Rady Miasta z dnia 7 września 2017 r. w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż działki 42/2. Na tej niewielkiej działce (50 m kw.) posadowiona jest stacja trafo i jest to nieruchomość niezbędna do realizacji inwestycji. W lipcu 2022 r. procedura sprzedaży był bliska finalizacji. Ostatecznie – z nieznanych dla nas przyczyn – Gmina Lublin wycofała się ze sprzedaży. Być może stanowisko, o którym pisze prezydent Szymczyk, jest odpowiedzią na nasz wniosek, od którego złożenia minęło już ponad 2 miesiące” – mówi Marek Woliński, przedstawiciel spółki Arkady.

Inwestor podtrzymuje stanowisko realizacji parkingu podziemnego na tej działce.

„Jeśli chodzi o inwestycję, to tu nie zmienia się nic i nadal jesteśmy zainteresowani realizacją podziemnego parkingu z częścią usługowo-handlową. Obecny stan tego miejsca nikogo nie zadowala, nas również” – stwierdza Marek Woliński.

Warto przypomnieć też, że nadal toczy się również drugie postępowanie w sprawie obowiązku zapłaty przez spółkę Arkady na rzecz Gminy Lublin kary umownej w kwocie 4 mln zł wynikającej z postanowień zawartej umowy. Sprawa aktualnie jest w toku.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Po zmianie obecnego Rzadu RP ( PiS )całość wróci do miasta. Nie ma zgody na takie działania z okresu władzy byłego Prezydenta Lublina p. Pruszkowskiego (nota bene działacza PiS ). Ta ziemia jest własnością całego społeczeństwa Lubelszczyzny, a nie spółki Arkady. Pan Woliński i spółka nie jest i nigdy nie będzie prywatnym właścicielem tej ziemi. Jest to cenny zabytek miasta Lublin jego mieszkańców.
    Wiadomym jest fakt, że całe sądownictwo w Polsce jest podporządkowane PiS i SP, obecnej władzy. Czekamy na zmianę !