Lublin: Od sierpnia obowiązkowa segregacja śmieci. Za niedopełnienie obowiązku będą podwyżki

odpady śmieci kosz
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Od 1 sierpnia na terenie Lublina będą obowiązywać nowe zasady w zakresie gospodarowania odpadami. Najważniejsza zmiana dotyczy obowiązkowej segregacji odpadów. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować podwyżką cen za wywóz śmieci.

Obowiązkowa segregacja odpadów

Od 1 września na nowe zasady gospodarowania odpadami muszą się przygotować właściciele nieruchomości. Najważniejszą zmianą dla wszystkich rodzajów nieruchomości jest wprowadzenie obowiązkowej segregacji śmieci komunalnych. Pracownicy firm odbierających odpady będą przeprowadzać kontrole, czy właściciel nieruchomości prowadzi selektywną zbiórkę.

Niedopełnienie obowiązku będzie miało miejsce, gdy odbiorca odpadów stwierdzi, że w pojemnikach lub workach znalazły się odpady, które nie powinny tam trafić, np. w brązowym pojemniku do gromadzenia odpadów BIO znajdą się odpady ze szkła, a w niebieskim pojemniku na papier znajdą się kartony po mleku czy odpady zmieszane. Będzie to stanowiło podstawę do wszczęcia procedury związanej z podwyższeniem stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

„W przypadku niedopełnienia przez właściciela nieruchomości obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych, podmiot odbierający odpady komunalne przyjmuje je jako niesegregowane (zmieszane) i powiadamia o tym Urząd Miasta oraz właściciela nieruchomości. Za miesiąc lub miesiące, w których nie dopełniono obowiązku segregacji, zastosowana zostanie stawka opłaty podwyższonej” – informuje Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Czytaj też: Nie segregujesz śmieci? Zapłacisz cztery razy więcej!

Nowe deklaracje

W związku z nowymi przepisami, Rada Miasta Lublin w dniu 26 czerwca 2020 r. przyjęła nowy wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Mieszkańcy Lublina, którzy nie prowadzili dotychczas selektywnej zbiórki odpadów, powinni złożyć nową deklarację obowiązującą od sierpnia. Termin złożenia nowych deklaracji upływa 10 września.

„Uchwała będzie obowiązywała od 1 sierpnia, co oznacza, że wszystkie złożone i obowiązujące deklaracje, w których wskazano nieselektywną zbiórkę odpadów muszą zostać zmienione deklaracjami wskazującymi prowadzenie selektywnej zbiórki. Właściciele nieruchomości, którzy złożyli wcześniej deklaracje wskazujące selektywną zbiórkę odpadów komunalnych, nie muszą składać deklaracji ponownie” – przypomina Monika Głazik.

Czytaj też: Stawki opłat za wywóz odpadów Lublin

Więcej informacji na temat zmian w systemie gospodarowania odpadami udzielają pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska UM Lublin pod numerami telefonów: 81 466 26 13, 81 466 26 15, 81 466 26 32 oraz 81 466 26 34, w godzinach od 7.30 do 15.30.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Sami pracownicy firmy SUEZ nie wiedzą gdzie powinien być wrzucony styropian i zabierając śmieci wyciągają styropian w kontenera na odpady zmieszane i wrzucają do kontenera z papierem,i to jest właśnie taka segregacja.