W Lublinie nie będzie podwyżki cen śmieci (na razie). Ceny w innych miastach drastycznie w górę

odpady śmieci kosz
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Od 2020 roku mieszkańcy miast i gmin zapłacą więcej za śmieci. I to sporo, bo najczęściej nie o kilkanaście, ale kilkadziesiąt lub nawet o kilkaset procent. W Lublinie na razie stawka pozostaje bez zmian.

Od 1 stycznia 2020 roku większość samorządów zapowiada podwyżki cen za wywóz śmieci rzędu 100, a nawet 400 proc. Jest to spowodowane nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która jest elementem uszczelniania przez rząd systemu, w którym do tej pory królowała szara strefa.

Czytaj także: Radni zgodzili się na 100-procentową podwyżkę cen za wywóz śmieci

Zgodnie z nowymi przepisami mieszkańcy nie będą już mogli oficjalnie zadeklarować, że nie segregują śmieci. Każdy ma to robić, a jeśli nie będzie, zostaną zastosowane tzw. opłaty sankcyjne (mogą wynieść od dwukrotności do czterokrotności opłaty podstawowej).

Od 2020 r. zgodnie z nowym prawem gminy będą musiały odzyskiwać z odpadów co najmniej 50 proc. surowców wtórnych, a to wpływa na konieczność zmian w ich odbieraniu i generuje wydatki w związku z nowymi inwestycjami.

Dodatkowo do tego dochodzi inflacja, wzrost tzw. opłaty marszałkowskiej za składowanie śmieci, więcej zapłacimy za prąd, a od nowego roku ponownie wzrośnie płaca minimalna, co przełoży się automatycznie na wzrost cen usług.

W Lublinie ceny za śmieci (na razie) po staremu

Obecne stawki za śmieci w Lublinie obowiązują od lutego 2019 roku. Wtedy też ratusz zdecydował o podwyżce cen za wywóz odpadów. Powód – w systemie (który musi się bilansować, miasto nie ma prawa na nim zarabiać) brakowało pieniędzy.

Stawki wynikają z dokonanych analiz i obliczeń pod kątem konieczności zapewnienia bilansowania się systemu zagospodarowania odpadów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami system powinien być samowystarczalny, ponieważ opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowią jedyne źródło dochodów umożliwiające funkcjonowanie systemu” – wyjaśnia rzeczniczka.

Czy Urząd Miasta Lublin zdecyduje się na podniesienie stawek za wywóz śmieci w 2020 roku? – „Na chwilę obecną nie są planowane podwyżki opłat z tytułu wywozu odpadów” – informuje Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Aktualne stawki za odbiór odpadów w Lublinie

Stawki w zabudowie jednorodzinnej, jeżeli odpady komunalne zbierane i odbierane są w sposób selektywny (posegregowane):

+ w wysokości 45 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego jednoosobowego (kwota poprzednia 30 zł);

+ w wysokości 60 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego dwuosobowego (kwota poprzednia 39 zł);

+ w wysokości 75 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego liczącego trzy lub więcej osób (kwota poprzednia 50 zł);

Stawki w zabudowie wielorodzinnej, jeżeli odpady komunalne zbierane i odbierane są w sposób selektywny (posegregowane):

+ w wysokości 21 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego jednoosobowego (kwota poprzednia 12 zł);

+ w wysokości 41 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego dwuosobowego (kwota poprzednia 25 zł);

+ w wysokości 63 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego liczącego trzy lub więcej osób (kwota poprzednia 39 zł);

Stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi, obowiązujące w zabudowie jednorodzinnej, jeżeli odpady komunalne nie są w sposób selektywny zbierane i odbierane (niesegregowane):

+ w wysokości 90 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego jednoosobowego (kwota poprzednia 38 zł);

+ w wysokości 120 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego dwuosobowego (kwota poprzednia 50 zł);

+ w wysokości 150 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego liczącego trzy lub więcej osób (kwota poprzednia 69 zł);

Stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi, obowiązujące w zabudowie wielorodzinnej, jeżeli odpady komunalne nie są w sposób selektywny zbierane i odbierane (niesegregowane):

+ w wysokości 42 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego jednoosobowego (kwota poprzednia 12 zł);

+ w wysokości 82 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego dwuosobowego (kwota poprzednia 25 zł)

+ w wysokości 126 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego liczącego trzy lub więcej osób (kwota poprzednia 39 zł);

Czytaj także: Nie segregujesz śmieci? Zapłacisz cztery razy więcej!

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Nie ma podwyzek bo tutejsze łajzy i kreatury już rok temu podniosły ceny śmieci do poziomu tych jakie są winnych miastach obecnie. ( Po podwyżkach)

  2. Ale za to pozmieniali samochody, kierownictwo nowe powstało, coś za coś pracowałem tam 2 lata i po podwyszkach śmieci u nich w firmie lepiej się zrobiło oczywiście mowa o kierownikach szefach, pod kierownikach itd.