Lublin: Od przyszłego roku zapłacimy więcej za wywóz śmieci

śmieciarka śmieci wywóz odpady
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Od przyszłego roku mieszkańców Lublina czeka podwyżka opłat za wywóz śmieci. Ma to związek z podniesieniem cen przez firmy odbierające odpady. Od stycznia nowe zasady segregacji odpadów będą dotyczyć całego miasta.

W ubiegły czwartek rozstrzygnięty został przetarg na wywóz śmieci z dziesięciu dzielnic, w których w pierwszym przetargu nie udało się wyłonić wykonawców i do tego czasu odpady były wyrzucane przez mieszkańców po staremu, czyli do dwóch pojemników: frakcja sucha i mokra.

Od stycznia 2019 nowy system segregacji odpadów będzie obowiązywał w całym mieście. Oznacza to, że mieszkańcy zamiast dwóch otrzymają cztery pojemniki, do których będą musieli wrzucać segregowane odpady. Worki na śmieci również będą w kolorach dopasowanych do koloru kontenera.

+ sektor III – dzielnice: Czechów Południowy, Czechów Północny, Sławin – Suez Wschód
+ sektor IV – dzielnice: Stare Miasto, Wieniawa, Śródmieście, Za Cukrownią – KOMA Lublin
+ sektor V – dzielnice: Czuby Północne, Węglin Północny, Węglin Południowy – EKOLAND

Firmy wywozowe zażyczyły sobie więcej pieniędzy, niż spodziewał się Urząd Miasta. – Prezydent zdecydował o podwyższeniu kwoty w budżecie miasta i zlecenie zamówienia firmom, które zgłosiły się do przetargu – mówi Olga Mazurek-Podleśna z lubelskiego ratusza.

Podwyżka opłat za wywóz śmieci

Mieszkańcy Lublina będą musieli się liczyć z podwyżką opłat za wywóz śmieci. – System zagospodarowania odpadów, zgodnie z zapisami prawa, musi się bilansować, miasto nie ma możliwości innych źródeł finansowania tego systemu – wyjaśnia Mazurek-Podleśna.

Podwyżka cen jest podyktowana wysokimi ofertami złożonymi w przetargu przez firmy odbierające odpady. Firmy musiały podnieść swoje ceny, ponieważ wzrosły tzw. opłaty marszałkowskie (muszą je płacić firmy za przyjęcie odpadów na składowisko).

O ile wzrosną opłaty za wywóz śmieci? – Na razie nie ma żadnych decyzji w tej sprawie. Ewentualne zmiany mogłyby być wprowadzone w drugiej połowie przyszłego roku, jako uchwała Rady Miasta, jednak jest jeszcze za wcześnie by o tym mówić – dodaje Mazurek-Podleśna.

Czytaj także: Od lipca 2018 r. nowy system segregacji odpadów. Sprawdź, co się zmieni

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Ku…a jak na autobus do komunikacji miejskiej cen byly za wysokie to zrobili nowy przetarg jak rypnąć z obywatela bezpośrednio to podnieść ceny. normalnie nic nie powiem a w spolka miejskich po 3 prezesów albo i więcej wynagrodzenia ponad 20 tys oszczędzać to niech zaczną te zachłanne świnie radni posłowie itp

  2. Nie rozumi czemu miała służyć likwidacja MPO czy Kom-Eko wszystko z wywozem śmieci było ok, cały czas niszczy się to co jest dobre po to chyba żeby ktoś trzeci jeszcze mógł na tym zarobić a w tym przypadku nasi włodarze, glosujemy na nich z nadzieją, że będzie dobrze ale zawsze jest gorzej. Skąd mamy brać pieniądze na te wszystkie opłaty. Może te opłaty są konieczne, ale nasze pensje i emerytury są za male by tym oplatom sprostać. Ludzie obudzcie się, nie dajmy się tak kopać i ponizac.