Lublin: Od lipca 2018 r. nowy system segregacji odpadów. Sprawdź, co się zmieni

śmieciarka śmieci wywóz odpady
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Nowy system segregacji odpadów w Lublinie wejdzie w życie od 1 lipca 2018r. Co się zmieni? Mieszkańcy otrzymają cztery nowe pojemniki oznaczone kolorami przypisanymi do rodzaju frakcji.

Od 1 lipca 2017 roku zmieniły się warunki segregowania odpadów. Jest to związane przede wszystkim z wymogami, które nakłada Unia Europejska. W Lublinie nowy system segregacji śmieci zacznie obowiązywać od 1 lipca 2018 r. Wtedy bowiem kończą się umowy z obecnymi firmami, które te śmieci zabierają od mieszkańców.

Na razie segregacja odpadów przez mieszkańców jest podzielona na frakcje mokrą i frakcje suchą. Wkrótce w naszych śmietnikach, takich pojemników w różnych kolorach będzie więcej.

Pod naszymi mieszkaniami staną pojemniki na śmieci w czterech kolorach: niebieskim, zielonym, żółtym i brązowym. Do każdego z nich trafi inna frakcja odpadów. Worki na śmieci również będą w kolorach dopasowanych do koloru kontenera. Dzięki temu będziemy również mogli oszczędzić pieniądze związane z kosztami wywozu śmieci. Będą one niższe niż w przypadku wywozu zmieszanych odpadów wszystkich razem ze sobą.

Pamiętajmy o kolorach!

Niebieski pojemnik przeznaczony będzie na papier. Co oznacza, że będą mogły do niego trafić: tektura (może być także falista), ulotki, katalogi, kolorowe pisma, gazety, kartki, książki i zeszyty.

Do zielonego kubła trafią odpady ze szkła. Tu należy wrzucać butelki i słoiki po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych lub kosmetykach.

Żółty śmietnik będzie na metale i tworzywa sztuczne. Do kubła będzie można wrzucić: odkręcone butelki plastikowe, nakrętki, kapsle, kartony po mleku i sokach, opakowania po proszkach, reklamówki i folię.

Brązowy śmietnik jest przeznaczony na odpady bio. Do odpadów zmieszanych wrzucimy, przede wszystkim resztki jedzenia, warzyw i owoców, skoszoną trawę, obierki, filtry od kawy.

Osoby, które nie mieszkają w bloku, tylko w domku jednorodzinnym, mogą wiele organicznych odpadów przeznaczyć na kompost i uzyskać żyzną ziemię. Można na pewno w tym celu wykorzystać: liście, młode chwasty, obierki warzyw i owoców, a także słomę.

Segregacja pozostałych frakcji tj. odpadów zielonych, remontowo-budowlanych, wielkogabarytowych, elektroodpadów, odpadów niebezpiecznych, przeterminowanych leków, zużytych opon, baterii i akumulatorów – będzie prowadzona na dotychczasowych zasadach.

Infografiki

pojemnik niebieski na śmierci co wrzucamy
fot. mos.gov.pl
pojemnik zielony na śmierci co wrzucamy
fot. mos.gov.pl
pojemnik żółty na śmierci co wrzucamy
fot. mos.gov.pl
pojemnik brązowy na śmierci co wrzucamy
fot. mos.gov.pl

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. A gdzie wyrzucamy to co nie wolno wyrzucać do pojemników? np. ceramikę, doniczki ?