Lublin: Od lipca 2018 r. nowy system segregacji odpadów. Sprawdź, co się zmieni

śmieciarka śmieci wywóz odpady
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Nowy system segregacji odpadów w Lublinie wejdzie w życie od 1 lipca 2018r. Co się zmieni? Mieszkańcy otrzymają cztery nowe pojemniki oznaczone kolorami przypisanymi do rodzaju frakcji.

Od 1 lipca 2017 roku zmieniły się warunki segregowania odpadów. Jest to związane przede wszystkim z wymogami, które nakłada Unia Europejska. W Lublinie nowy system segregacji śmieci zacznie obowiązywać od 1 lipca 2018 r. Wtedy bowiem kończą się umowy z obecnymi firmami, które te śmieci zabierają od mieszkańców.

Na razie segregacja odpadów przez mieszkańców jest podzielona na frakcje mokrą i frakcje suchą. Wkrótce w naszych śmietnikach, takich pojemników w różnych kolorach będzie więcej.

Pod naszymi mieszkaniami staną pojemniki na śmieci w czterech kolorach: niebieskim, zielonym, żółtym i brązowym. Do każdego z nich trafi inna frakcja odpadów. Worki na śmieci również będą w kolorach dopasowanych do koloru kontenera. Dzięki temu będziemy również mogli oszczędzić pieniądze związane z kosztami wywozu śmieci. Będą one niższe niż w przypadku wywozu zmieszanych odpadów wszystkich razem ze sobą.

Pamiętajmy o kolorach!

Niebieski pojemnik przeznaczony będzie na papier. Co oznacza, że będą mogły do niego trafić: tektura (może być także falista), ulotki, katalogi, kolorowe pisma, gazety, kartki, książki i zeszyty.

Do zielonego kubła trafią odpady ze szkła. Tu należy wrzucać butelki i słoiki po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych lub kosmetykach.

Żółty śmietnik będzie na metale i tworzywa sztuczne. Do kubła będzie można wrzucić: odkręcone butelki plastikowe, nakrętki, kapsle, kartony po mleku i sokach, opakowania po proszkach, reklamówki i folię.

Brązowy śmietnik jest przeznaczony na odpady bio. Do odpadów zmieszanych wrzucimy, przede wszystkim resztki jedzenia, warzyw i owoców, skoszoną trawę, obierki, filtry od kawy.

Osoby, które nie mieszkają w bloku, tylko w domku jednorodzinnym, mogą wiele organicznych odpadów przeznaczyć na kompost i uzyskać żyzną ziemię. Można na pewno w tym celu wykorzystać: liście, młode chwasty, obierki warzyw i owoców, a także słomę.

Segregacja pozostałych frakcji tj. odpadów zielonych, remontowo-budowlanych, wielkogabarytowych, elektroodpadów, odpadów niebezpiecznych, przeterminowanych leków, zużytych opon, baterii i akumulatorów – będzie prowadzona na dotychczasowych zasadach.

Infografiki

fot. mos.gov.pl
fot. mos.gov.pl
fot. mos.gov.pl
fot. mos.gov.pl


2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. A gdzie wyrzucamy to co nie wolno wyrzucać do pojemników? np. ceramikę, doniczki ?