LUBLIN: Nowe zasady segregacji śmieci nie będą obowiązywały każdego. Dlaczego?

śmieciarka śmieci wywóz odpady
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Od 1 lipca w Lublinie wprowadzony zostanie nowy system segregacji śmieci. Mieszkańcy otrzymają cztery nowe pojemniki oznaczone kolorami przypisanymi do rodzaju frakcji.

Od 1 lipca 2017 roku zmieniły się warunki segregowania odpadów. Jest to związane przede wszystkim z wymogami, które nakłada Unia Europejska. W Lublinie nowy system segregacji śmieci zacznie obowiązywać od 1 lipca 2018 r. Wtedy bowiem kończą się umowy z obecnymi firmami, które te śmieci zabierają od mieszkańców.

Segregacyjny chaos

Jak się okazuje, nie w całym mieście od 1 lipca będzie obowiązywał nowy system segregacji i wywozu śmieci. A wszystko przez przetarg, który miasto właśnie rozstrzygnęło. Dla sektorów 1, 2, 6 i 7 miasto dało zielone światło do wdrożenia nowego systemu, ponieważ złożone oferty mieściły się w przeznaczonym na ten cel budżecie.

W przypadku sektorów 3, 4 i 5 oferty nie zostały uwzględnione z powodu zbyt wysokich cen. Ratusz ogłosił rozpisanie nowego przetargu. Do czasu jego zakończenia zbiórka w tych dzielnicach będzie prowadzona na starych zasadach.

Podział Lublina na sektory:

Sektor I – dzielnice: Abramowice, Głusk, Dziesiąta, Kośminek, Bronowice
Sektor II – dzielnice: Kalinowszczyzna, Tatary, Hajdów-Zadębie, Felin, Ponikwoda
Sektor III – dzielnice: Czechów Południowy, Czechów Północny, Sławin
Sektor IV – dzielnice: Stare Miasto, Wieniawa, Śródmieście, Za Cukrownią
Sektor V – dzielnice: Czuby Północne, Węglin Północny, Węglin Południowy
Sektor VI – dzielnice: Konstantynów, Sławinek, Szerokie, Rury
Sektor VII – dzielnice: Czuby Południowe, Wrotków, Zemborzyce

Jak segregować śmieci?

Na razie segregacja odpadów przez mieszkańców jest podzielona na frakcje mokrą i frakcje suchą. Wkrótce w naszych śmietnikach, takich pojemników w różnych kolorach będzie więcej.

Pod naszymi mieszkaniami / blokami staną pojemniki na śmieci w czterech kolorach: niebieskim, zielonym, żółtym i brązowym. Do każdego z nich trafi inna frakcja odpadów. Worki na śmieci również będą w kolorach dopasowanych do koloru kontenera.

Pozostałe śmieci trafią do pojemnika na odpady zmieszane. Będzie to pojemnik w kolorze innym niż wymienione. Kolor pojemnika będzie zależał od firmy, która będzie realizowała odbiór i wywóz odpadów.

Pamiętajmy o kolorach

Niebieski pojemnik przeznaczony będzie na papier. Co oznacza, że będą mogły do niego trafić: opakowania z papieru, kartony, katalogi, kolorowe pisma, gazety, kartki, książki i zeszyty.

Do zielonego kubła trafią odpady ze szkła. Tu należy wrzucać butelki i słoiki po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych lub kosmetykach.

Żółty śmietnik będzie na metale i tworzywa sztuczne. Do kubła będzie można wrzucić: odkręcone butelki plastikowe, nakrętki, kapsle, kartony po mleku i sokach, opakowania po proszkach, reklamówki i folię.

Brązowy śmietnik jest przeznaczony na odpady bio. Do odpadów zmieszanych wrzucimy, przede wszystkim resztki jedzenia, warzyw i owoców, skoszoną trawę, obierki, filtry od kawy.

Osoby, które nie mieszkają w bloku, tylko w domku jednorodzinnym, mogą wiele organicznych odpadów przeznaczyć na kompost i uzyskać żyzną ziemię. Można na pewno w tym celu wykorzystać: liście, młode chwasty, obierki warzyw i owoców, a także słomę.

Segregacja pozostałych frakcji tj. odpadów zielonych, remontowo-budowlanych, wielkogabarytowych, elektroodpadów, odpadów niebezpiecznych, przeterminowanych leków, zużytych opon, baterii i akumulatorów – będzie prowadzona na dotychczasowych zasadach.

Infografiki

fot. mos.gov.pl
fot. mos.gov.pl
fot. mos.gov.pl
fot. mos.gov.pl


3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Wyrzucaj śmieci codziennie rano brudasie to nie będziesz potrzebował tyle miejsca na te 4 pojemniki 100 litrowe w domu.

  2. dokladnie.gdzie umiescic 4 lub 5 koszy w mieszkaniu.a co ze zsypami w blokach.zostana zamkniete na klucz zeby nie wyrzucac niesegregowanych smieco jak do tej pory.i gdzie miby te smietniki ustawia pod blokami.pod kazda klatka czu bedziemy.lazic.od konta w kont po osiedlu z worami.smieci